| agent007delfinaxp a întrebat:

Buna vreau urgent sa stiu cum se poate explica titlul unei opere. Maine am teza la romana si nu stiu cum sa explic titlul unei opere.( explicati cat mai usor sa pot intelege..sunt mai grea de cap).

1 răspuns:
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Trebuie să răspunzi la 2 întrebări:
1. Care e legătura titlului cu textul?
Ex.:În romanul „Ion", titlul reprezintă numele personajului principal masculin.
Ex.:În „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război", titlul semnifică finalul iubirii și începutul războiului.
2. De ce folosește titlul ăla? (pentru a scoate în evidență personajul principal, pentru a arăta când și unde se petrece acțiunea, pentru a arăta tema... etc.)

Pupici!