| PussicatDolls a întrebat:

Buna love struck
Hey am tot stat si m`am gandit.
Lui Adolf Hitler ii se mai spunea cumva.Nu ii se spunea doar Adolf sau doar Hitler.
Avea o prescurtare.
Ma poate ajuta cineva? :-)

Mersi si funda love struck

Răspuns Câştigător
| Shimax a răspuns:

Poti sa cauti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler. Dar cred ca i se mai spunea fuhrer

11 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Fuhrer

| VladimirPutin a răspuns:

Mein fuhrer

| SuperMagicSmile a răspuns:

Führer(Conducator,lider)

desii el isi spune "Lup" sau "Lupul". Unii ii mai spuneau si "Gröfaz"

| fosnet a răspuns:

Nu era o porecla, ci un titlu:fhurer?

| Eunyce a răspuns:

Heil mein Führer!

Răspuns utilizator avertizat
| Davidoaia a răspuns:

Ori Fuher [mein fuher ] sau mai era numit al 3 lea Reich happy

| NuDauFunda a răspuns (pentru Davidoaia):

Al 3lea Reich e denumit Imperiul German din perioada 1933-1945, perioada in care Hitler a fost 'der fuhrer' (conducatorul)

| Davidoaia a răspuns:

Main Fuhrer sau al 3 lea reich i se mai spunea [sau cel putin asa stiu eu ]

| Socaciu_Bogdan_1991 a răspuns (pentru Davidoaia):

Sti gresti 100 la 100 al 3 reich se numea imperiul

| gebeleizis a răspuns:

I se mai spunea fuhrer