| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, am 17 ani sunt baiat si am o problema, eu de exemplu citesc sa zic imi dati un text sau ceva de genul, dupa ce l-am citit si ma puneti sa spun ce am inteles din el eu tin minte un cuvant sau ceva ca si cum un cuvant comun in zilele de zi cu zi, nu pot face un rezumat, nu pot vorbi din el absolut nimic. Sau inca o chestie, pe telefon scriu foarte mult sau asa de exemplu spun ceva sentimente cuiva si cand ajung in viata reala, spun 30-40% din ce gandesc cand scriu pe telefon. Nu veniti va rog tot felul de oameni maturi sa-mi dai lectii sau ceva sa ziceti mi-a mai zis unul (,, esti un copil imbecil, eu la varsta ta,,). Pentru ca eu am nevoie de sfaturi nu de laude. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa citesti din carti, mult!
Ti-as recomanda romane de actiune, detectivi sau de SF (sience fiction - fictiune stiintifica).
Dupa citirea fiecarui capitol si la sfarsitul romanului sa scrii un rezumat de 2-3 pagini.
Dupa cateva zeci de carti citite si rezumate vei fi capabil sa intelegi si sa retii, sa povestesti orice pentru altii.
Vointa trebuie!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu ai prea citit la viata ta si ai trecut prin scoala ca gâsca prin apă. De aici vine problema ta.
Sfat nu iti dau, oricum nu accepți.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numește că ești analfabet funcțional. Ar trebui sa te apuci serios se citit cărți serioase, de învățat gramatica limbii romane dacă vrei să rezolvi aceste probleme.

| gabicoo a răspuns:

Te încadrezi perfect in categoria "Analfabet funcțional".

| StoicAnalysis a răspuns:

Dupa fiecare pagina citita, scrii un rezumat din ce ai retinut. Povestesti adica tot ce ai tinut minte. Chiar daca ai tinut minte cat sa scrii doua sau trei randuri. Faci asta zilnic si ai sa vezi ca in timp, rezumatele vor fi din ce in ce mai lungi.
Nu exersezi destul si nu te intereseaza ceea ce ai citit. Tocmai de aia nu tii minte nimic.

| Anee1667 a răspuns:

Pentru că nu exersezi.
Trebuie să citești foarte rar un text, să gândești fiecare propoziție și să înțelegi fiecare cuvânt(folosește mereu dex-ul e și un mijloc foarte bun de îmbogățire a vocabularului). Apoi să te axezi pe ideea principală, evitând micile detalii.
Ar ajuta foarte mult să citești lucruri care îți plac, fie că sunt documentare( sunt multe extrem de interesante despre absolut orice), cărți, legende, ceva ce îți stârnește interes.
Comunică mai mult, rețelele sociale ne dau voie să ne gândim foarte mult la răspunsul nostru, să aranjăm cuvintele, să facem enunțurile să sune cât mai bine, pe când în realitatea ești pus direct în fața faptului de a spune.