| Eeveline a întrebat:

Bună ziua am am și eu o problema cu școală la care am înscris copilul anul acesta( sunt din București)... este clasa pregatitoare și am nimerit la cea mai slaba clasa cu o profesoara de 20 de ani și pe lângă asta mai avem și 7 străini în clasa care nu știu lb.română deloc eu vreau ca în primul modul să o transfer la altă grupa m-am informat și sunt locuri disponibile doar ca doamna directoare nu vrea sub nici o forma sa o mute îmi spune ca abia la anul eu din câte m-am informat am înțeles ca exista această posibilitate sa o mut în primul modul nu stiu ce sa fac ce ma sfătuiți? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Lasati copilul acolo unde a picat ca nu-i strica sa aiba o invatatoare tanara si dornica sa educe copii si sa se joace cu ei, fiind in final mult mai bine cu ea decat cu una mai matura, acrita de plictiseala ca are copii atat de mici.

10 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Crezi ca invatatorii aia de 70 ani au metode mai bune de invatare decat astia tineri care au acces la toata informatia din lume? Eu zic sa ii dai o sansa ca au mai fost parinti asa brezi ca tine

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să te lase. E căpoasă directoarea.

| gaminator a răspuns:

Hey! Ar fi bine sa iei pulsul invatatoarei si sa discuti putin cu ea, sa vezi ce fel de persoana este. Daca nu le baga pe cat idei de genul lgbt si alte rahaturi din astea, gen sa deseneze curcubee, probabil ca merita sa i dai o sansa pentru urmatoarele module; atat timp cat copilul nu se plange de colectivul clasei sau de profesoara. Totusi, important este sa urmaresti daca copilul face un progres sau nu in urma programului de invatare, cam asta am avut de zis. Daca totusi, ti se pare ceva dubios, incearca sa te convingi de acel lucru si sa i spui clar directoarei.

| MountainRiver a răspuns (pentru gaminator):

"Curcubee"?!
Păi la ciclul primar, copiii încă învață prin metoda imitației și a artei. Teorie din psihologia vârstelor. Așadar, copiii la primar au nevoie de desenat, decupat, colorat și nu doar de scris/citit. Mai ales că la ciclul primar se pun bazele tuturor abilităților și skillurilor din viitor, de adult. Deci la ce ajută pe un copil de 7, 8 ani doar să scrie și să citească?!
Copiii au nevoie de stimulente vizuale, auditive, de exprimare prin joc, mișcare, desen și povești.

Dacă nu sunteți cadru didactic și nu cunoașteți teoria pedagogică sau psihologia vârstelor, poate ar fi cazul să nu mai dați exemple proaste, mai ales unor părinți comuniști sau unor părinți care doar cred că știu cu ce se mănâncă educația.

| gaminator a răspuns (pentru MountainRiver):

Nu stiu ce intelegeti dvs prin pedagogie, metodologie si deontologie in educatie, insa acestea nu au nicio legatura cu indoctrinarea sistametica si manipularea copiilor cu ideologii de gen si alte teorii socialiste, care nu au legatura cu realitatea obiectiva.

Dumneavoastra vorbiti am impresia despre comunism, fara sa stiti ce este acesta de fapt. Disciplina Aptitudinilor plastice / Desen etc exista in sistemul de educatie pentru a dezvolta creativitatea, creatia, spre deosebire de lgbt care este antinatalitate, anticreatie, pro avort si pro libertinaj.

| MountainRiver a răspuns (pentru gaminator):

Eu am spus ceva despre LGBT?!
Eu am spus despre psihologia vârstelor. Vreți să vă scriu teoria lui Piaget cu stadiile mintale de dezvoltare sau cum?

Și vreți să-l negați până și pe Piaget? Cred că nu. Mai ales dacă apoi tot dv și părinți ca dv susțin tare, clar și răspicat că "vai în sistem intră doar profesori slab pregătiți" ei bine ca să știți și dv, asta studiem pentru examenul de admitere, atât la facultate, în liceele pedagogice, cât și pentru concursul de titularizare.
Deci dacă nu studiați în sistem, v-aș ruga frumos să nu vă băgați.

Cât de LGBT, că tot ați atins subiectul, nu vă supărați, dar de vină nu sunt eu și nici celelalte cadre didactice, că aici s-a ajuns. E de vină noua eră, AICI S-A DORIT A AJUNGE, AICI S-A AJUNS. Deși dacă am face acum si politică religioasă, homosexualitatea exista de la Sodoma și Gomora. Iar dacă tot mă implic să dezbat, și tot sunteți așa de pornit pe LGBT ăștia, poate că ar trebui să vă fi implicat și atunci când școala a vrut să schimbe religia de la oră de bază, la ORĂ OPȚIONALĂ. S-au dat semnături și semnături și nici nu mi-e mare mirarea că tot dv, părinții, mulți ați fost care ați gândit "religia îndobitocește, deci sunt pro să fie oră opțională" așa că, nu-mi veniți acum cu plângeri și stări duplicitare. Trebuia ca părinții să se gândească serios când au dat cu bățul la semnat.

Alt aspect, pentru că am zis că dezbat și nu vreau să dezbat fără să nu-mi las toate punctele de vedere. Și dezbat din sistem, ca și cadru didactic și ca și om ce a studiat psihologia și încă o studiază, ca să pot intra la facultate și lua licența. Așadar, mi se pare cam rău să judecați așa vehement o minoritate, indiferent până la urmă, despre ce minoritate este vorba (că mai morală sau mai puțină morală, în ochii imaculaților), dacă apoi dv ca și părinte veniți la clasă și aveți pretenția să "nu se ia nimeni de copilul meu. Copilul meu să fie bine. Copilul meunu deranjază, doar se joacă, interpretează ceilalți.".
Am spus și mereu am să spun treaba asta, un proverb de milioane.
"Ce ție nu-ți place altuia nu-i face."
Iar ca și părinte cred că e cel mai mult aplicabilă această vorbă. Ca și părinte, cred că vă doare tot, tot ce face sau trăiește copilul dv. Și când totul e negativ, nu vă va fi prea confortabil, atunci, așa stând problema, cred că e important ca dv să faceți în viață totul cât mai bine, ca și când orice rău sau judecată ați face, acela ar putea fi copilul dv cândva.
Deci dacă acel om din LGBT ar fi copilul dv, v-ar conveni să se arunce așa cu roșii în el?! Nu cred.
Atunci deveniți mai corect, vă rog!
Și asta v-o spun ca și om ce a studiat psihologia o dată la facultate. Eu la facultate, am învățat atât, că orice om are dreptul să locuiască pe acest pământ. Că orice om este unic și special în felul lui, ceva ce de altfel aplic și la clasă ca și învățătoare. Nu mă uit după elevul care are haine mai curate și pe ăla mai murdar nu-l bag în seamă, nu vorbesc mai mult cu ăla care are părinți mai bogați și pe ăla mai sărăcuț îl judec sau marginalizez, la fel cum aș proceda și cu elevii din fix ce spuneți dv, LGBT. Și aceștia au dreptul să trăiască și chiar bucure de se*ualitatea lui, oricare i-ar fi orientarea. Și gândiți-vă că sunt creștin-ortodox și cred cu tărie în Ăl de Sus, și știu ce spune, tot Ăl de Sus. Dar nu vreau ca în viață să fiu fariseul, care aplică legea sfântă de fațadă și râde pe sub mustăți de vameș. Ci mai degrabă vreau să fiu vameșul, vameșul care pleacă capul și își vede doar păcatele lui, că de ale mapamondului, are grijă Ăl de Sus. Ne va pedepsi pe fiecare oricum după graiul nostru, portul nostru și sufletul nostru.

Și ultimul aspect, de care cred că TPU s-a săturat, că mereu am spus asta pe TPU. La ce folos "popolat" pămânțelul, dacă cine șade pe aici, e mai mult putred decât sănătos?!
Și aici pot vorbi tot din sistem. Știți câți de aldi de ăștia îs în școli, care habar n-au pe ce lume trăiesc și nu au venituri, nada, dar ei își desfac picioarele și fac purad pe bandă rulantă?! Știți câți alde de ăștia trăiesc de pe urma alocațiilor copiilor lor și nici de aia nu le ia nimic copiilor, că de aia își iau tot ele cafeluțe și tutun ori ei (macho manii) îi bagă la păcănele?
Și aveți voi oare idee câți de alde de ăștia au și ei cât de cât burta ok datorită cadrelor didactice care vin de multe ori cu pachețele de mâncare si fac pomeni doar, doar ca să nu vină un copil de genul flămând la școală? De rechizite și tot ce ar fi trebuit din burse și ajutoare să le ia părinții ăștia, copiilor lor, ce să mai zic. Știți voi oare câți profesori de genul dau peste jum din salariu pe așa ceva?

Să vă mai spun? Știți câți profesori conduc Dacii și fac ei cadouri copiilor, că le e prea milă de ei și drag, ce-i drept și părinți de genul de care amintiți dv, conduc (dar nici nu știu firme mai babane de mașini, vă las pe dv să completați) și acești părinți ne umilesc și ne fac la orice bulls*it "plângere" și ne privesc ei pe noi de sus?! Ei care habar nu au să scrie corect ortogramele în chatul de whatsapp, dar chipurile au pretenții de la noi? Aveți voi oare idee?!
Nu cred.

| gaminator a răspuns (pentru MountainRiver):

In primul rand daca nu ati fi partinit minoritatea lgbt, nu v-ati fi legat de faptul ca am spus, prima data: "Daca nu le baga pe cat idei de genul lgbt si alte rahaturi din astea, gen sa deseneze curcubee,".

In al doilea rand, Piaget nu este o autoritate, cum nici psihologia nu este stiinta.

In al treilea rand, nu se pune problema sa am un copil lgbtist, deoarece nu o sa ii neglijez educatia astfel incat sa cada in plasa imbecilitatii, irationalului si trendului. Pur si simplu, persoanele din comunitatea asta isi calca pe constiinta si refuza sa asculte de cei apropiati, ori pur si simplu nu are cine sa le spuna care este de fapt sursa durerii lor si sa ii ajute sa indepareze ochelarii de cal.

In al cincilea rand, faptul ca marturisiti faptul ca sustineti comunitatea lgbt ca si crestin ortodox, nu ma incalzeste cu nimic, ba mai mult ma ingrijoreaza, un crestin ortodox stie foarte bine faptul ca credinta lui nu se potriveste cu cugetul umanist, renascentist, iluminist, modernist etc., din care psihologia face parte. Din pacate imi pare rau sa va spun, sunteti in inselare, nu stiti nici ce spune Dumnezeu si rataciti nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. Ca si sfat, va spun cu cel mai mare respect, incercati sa luati legatura cu un duhovnic cu experienta care sa va poata explica nelamuririle si chiar convingerile pe care le aveti in legatura cu ideologiile de gen.

Nu in ultimul rand, trebuie sa avem intelegere fata de fiecare om ca si crestini, este gresit sa ne comportam urat fata de o persoana cazuta in patimi de moarte, inselari sau mai stiu eu ce, dar cu niciun chip nu ii pot incuviinta greselile si pacatele prin care rau se pagubeste.

| MountainRiver a răspuns (pentru gaminator):

Dacă sunteți preot sau duhovnic, nici nu doresc să intru în aceste polemici cu dv și nici nu dețin cunoștințe aprofundate în cauză. Dar dacă nu, dați-mi voie să vă întreb doar un lucru, e dacă vreți mai mult o întrebare retorică, dar pe care eu o adresez mereu Domnului și gândului meu. Iar întrebarea sună cam așa :
"Și păcatul care este?"
În Biblie (cum spuneam din minimele cunoștințe, deoarece încă nu am studiat teologia, dar încerc să citesc Biblia și să studiez teologia din pasiune și desigur pentru dorința supremă de a afla dacă există Dumnezeu și dacă da, cum arată El) dar din tot ce dețin până în acest prezent, mereu mă întreb asta, dacă Biblia susține că păcatul se*ual în sine este desfrâul, concubinajul și tot ce trece dincolo de dorința de procreere, anume perversiunea se*uală și plăcerea se*uală dar fără procreere, pentru Domnul și Biblie este PĂCAT. Cred că aici toți suntem de acord că așa e și așa se înțelege păcatul SE*UAL dincolo de firescul "procreere".
Deci actul propriu zis este de la sine înțeles că este între o femeie și un bărbat, dacă așa stau lucrurile și tot ce e dincolo de căsătorie între Adam și Eva ar fi păcat. Ce păcat este de fapt între conviețuirea a două persoane de același se* într-o casă și așa zisă căsnicie? Căci se*ual nu există actul în sine, deci dacă actul în sine nu există, nu cred că are cum să existe nici păcatul.

P. S. Dacă sunteți preot, îmi pare rău pentru dezbaterea aceasta, dar eu una asta da, chiar mă întreb și chiar aștept un răspuns de la cineva din domeniu.

Și totuși psihologia este știință. Psihologia are cercetări în spate, teste standardizate și chiar la bază neuropsihiatria și neurochimia creierului care este de mult știință.

| gaminator a răspuns (pentru MountainRiver):

Stiința este o disciplina sistematica stricta care construiește si organizeaza cunostintele sub forma de ipoteze si predicții verificabile despre lume. Conform acestei definiții, un aspect cheie al stiinței este ca presupune uniformitatea naturii, altfel ipoteza mentionata nu ar putea fi niciodată testată. Ori nu este cazul psihologiei sa presupuna uniformitatea naturii, deoarece aceasta disciplina nu are o ipoteza anume de la care pleaca. Spre exemplu psihologii nu convin asupra acesteia, din cauza unii sunt naturalisti, altii naturalisti stiinfici; empiristi; materialist; deterministi; relativisti; altii privesc psihologia multidisciplinar, ca atare ei nu pot conveni asupra unei singure ipoteze de la care pleaca psihologia, care in ultima instanta poate fi testata.

Ipoteza psihologiei asupra constiintei nu poate fi testata, inconstienta in felul in care este definita in psihologie, semnificatia sau sensul vietii, experientele spirituale sau transcedentale, natura personalitatii, libertatea vointei sau determinismul, psihologia nu poate oferi pentru acestea si nu numai decat raspunsuri arbitrare, plecand de la o mulitudine de ipoteza si neavand o ipoteza pe baza careia sa poti testa veridicitatea acestora, nu numai ca nu poti ajunge la consens, dar faci doar speculatii.

Nu sunt preot, dar as putea raspunde la intrebare, poate nu in cel mai potrivit mod totusi; pacatul este atunci cand facem opusul a ceea ce ne invata Hristos, adica actiuni, comportamente etc impotriva firii si a constiintei. Asadar, actul sexual este menit sa creeze viata in urma sa, in momentul in care acesta nu isi indeplineste scopul pentru care a fost lasat de Dumnezeu este pacat, mai putin atunci cand partenerii fac neprotejat sau nu incearca sa previna o sarcina, dar in urma actului femeia nu ramane insarcinata. De asemenea, Dumnezeu a creat toate lucrurile bune foarte, ceea ce le strica este faptul ca nu le folosim cum trebuie si atunci din bune foarte noua ni se vor parea rele sau foarte rele. Deci sa ne intelegem, tot ce a creat Dumnezeu este bun, problema este firea noastra umana cazuta, care este inrobita de pacat, care ne face sa vedem lucrurile rele, deoarece abuzam de unele lucruri sau nu le folosim asa cum sunt ele menite. Spre exemplu, ciocolata este foarte buna, daca mananci cat trebuie, cafea daca bei cat ai nevoie, te poate ajuta in activitatile din timpul zilei, sexul este foarte important intr o relatie; problema este cand abuzam de acestea si de orice lucru in general, atunci ele devin patimi sau daca le intrebuintam intr-un sens pentru care ele nu au fost create. Contacul sexual dintre barbat si femeie nu este menit sa creeze placere, ci viata si apropiere intre cei doi parteneri. Placerea omului provine din apropierea omului de Dumnezeu, din rugaciune si din cunoasterea de Dumnezeu.

Daca tot ai vorbit despre experientele persoanelor de acelasi sex, acesta este categoric un pacat de moarte, precum vedem din Sodoma si Gomora si din epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel, care spune lucrurile foarte clar, de ce este aceasta nebunie si rusinea.

| MountainRiver a răspuns:

În primul rând, v-aș sfătui să oferiți respect și chiar un gram de încredere pentru cadrul didactic. Vârsta nu are importanță. Ci modul de abordare al lucrurilor, metodele de predare folosite și chiar sufletul cadrului didactic. Pot fi doamne învățătoare/domni învățători cu ani de experiență în spate și tot să nu aibă tact pedagogic și cadre didactice debutante cu un excelent tact pedagogic.
În al doilea rând, un cadru didactic tânăr va fi mai apropiat de copii, deoarece și el este încă un copil, iar asta este o calitate, nu un defect.

Nu uitați că și copilul dv mâine va putea fi acel cadru didactic debutant, iar cred că dacă viitori părinți de mâine vor avea atitudinea și credințele dv, nu cred că v-ar plăcea. Sau la fel dacă copilul dv ar fi mai slab la orice clasă, indiferent de ce cadru didactic are la cârmă, nu s-ar ridica la standardele cerute de sistem și profesor, el nu ar fi încurajat de cadrul didactic, nu cred că v-ar plăcea.
Așadar, ce dv nu, cred, că v-ar plăcea, nu s-ar cuveni să faceți sau aplicați altora. Nu credeți?