| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
Am nevoie de ajutor, vă rog!
Ce înseamnă:
1. Post vacant pe 1 an, ang. perd. determinată
2. Post vacant pe 1 an, ang. perd. determinată (într-o altă rubrică sunt notate următoarele: prelungirea duratei contractului individual de muncă pe perioadă determinată, candidat cu def. cu nota/media cel puțin 7 POPESCU X)
3. Post vacant pe 2 ani, angajare pe durata de viabilitate a postului (într-o altă rubrică sunt notate următoarele: modificarea contractului individual de muncă din durată determinată de un an, în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei POPESCU X)
E prima dată când dau titularizarea și nu cunosc foarte multe informații.
Mulțumesc pentru ajutor!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Post vacant un an, pe perioada caruia angajarea se face pe perioada determinata, respectiv numai pe acel an.
2.La fel ca la primul punct, exceptie ca se poate face prelungirea in continuare, pana ce Popescu obtine definitivatul.
3.La fel ca la pct.2, exceptie ca Popescu a obtinut definitivatul si are contract de munca pe perioada nedeterminata, atata timp cat exista postul.

| Smmo a răspuns:

La posturile vacante pe 1 an, vei putea preda 1 an. Iti faci socoteala ca la anul trebuie sa dai titularizarea iar, chiar daca ai luat peste 7.
La posturile vacante mai mult de 1 an ai posibilitatea, daca te vede cu ochi buni directorul, sa iti prelungeasca CIM si sa mai predai acolo un an sau doi dupa primul an. In felul asta poti sa mai scapi de cate un examen. Din cate stiu examenul de titularizare e valabil 3 ani in sensul asta, daca ai post cu viabilitate de 2-3 ani si esti agreat, nu trebuie sa il dai anual.
Sunt niste comentarii interesante in linkul asta despre viata de suplinitor:
https://www.edupedu.ro/......tutionala/

| invatatoare a răspuns (pentru Smmo):

Nota de la titularizare este valabila 6 ani.