| OneWingedAngel a întrebat:

Buna ziua!

Am o intrebare referitor la audienta/rating!
De ce este atat de importanta si de ce sa bat toti pentru cea mai mare audienta/rating?
Primesc bani sau ce?

Va rog, ajutati-ma sa inteleg, dati-mi mai multe detalii,
pentru cel mai bun raspuns,
dau funda!

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca audienta aduce bani, este aproape o relatie direct proportionala. Stii ca, in mare parte, toata massmedia se finanteaza din banii obtinuti din publicitate. O unitate de timp ( de exemplu minut) de reclama costa mai mult ori mai putin tocmai in functie de rating. Cu cat este mai mare ratingul, cu atat minutul de publicitate va fi mai scump si se vor obtine mai multi bani din reclame. Numai bine!

1 răspuns:
| JesterRO a răspuns:

Pentru ca in spatele fiecarui program de televiziune, exista un om cu niste intentii, un om condus de alt om mai mare de care nu stie nimeni, care vrea de fapt ca NOI sa vedem ce ne arata el. Aceste intentii sunt bune (adica "inofensive") cu care promoveaza produse sau alte chestii (reclame in general), sau sunt intentii care presupun spalare de creier.
Televizoarele lucreaza ca un mecanism de hipnoza - sunt facute mai mult sa tina masele de oameni neatente la ce se intampla in realitate in jurul lor. Suntem ocupati ingrijorandu-ne de scumpirea alimentelor si intoxicarea lor cu tot felul de prostii, scumpirea benzinei, cu stirile care baga frica in noi, muritorii de rand, si ne avertizeaza ca se mai scumpesc si altele, si ca scad salariile si pensiile etc, NOI in timpul asta suntem obositi de la serviciu, suntem deja in pat sau fotoliu si inca ne uitam la tub. Maine, de la capat. In felul asta crezi ca ai vreo idee ce se intampla de fapt in lume? Pun pariu ca habar nu aveai ca Chinezii au de gand sa intre in razboi. Si ca razboaiele sunt luptate pentru interese financiare pentru oameni puternici, conduse din umbra. Sau ca in timpul asta oamenii mari vor sa ne foloseasca ca sclavi (si crede-ma, ca politicienii sunt mici).