| T0xicGamer a întrebat:

Am o problema legata de conversiune si obversiune.
Atunci cand trebuie sa convertesc/obvertesc o propozitie de tipul SaP, daca stiu sirul, este usor. Problema mea este legata de cazul PaS; PeS...
Nu prea mi-am batut capul cu aceasta lectie, deoarece nu am fost la ora si nu prea am avut cui sa cer niste explicatii.
Acum avem aceasta lectie pentru teza, iar eu inncerc totusi sa ii gasesc o logica. La cele normale(SaP; SeP; SiP; SoP) nu e problema, le pot invata mecanic, dar nu am gasit nicio explicatie la celelalte.
As aprecia un raspuns serios, din care chiar sa inteleg ceva. De la o persoana care chiar stie ce vorbeste, nu care a deschis pentru prima data o pagina si imi face un copy-paste.

1 răspuns:
| Bobbb a răspuns:

Deseneaza un patrat
colt sus stanga pune SaP
colt sus dreapta pune SeP
colt jos stanga pune SiP
colt jos dreapta pune SoP
latura de sus intre sap-sep = contrarietate
latura de jos intre sip-sop = subcontrarietate
laturile din stanga si dreapta intre sap si sip respectiv sep is sop = subalternare
pe cele doua diagonale (sap-sop si sep-sip) = contradictie