| VictPop a întrebat:

Bună ziua!
Am rămas repetent în clasa a IX a la un liceu vocațional.
Am dreptul de a mă reînscrie la același liceu, pe același profil ca toți ceilalți elevi care rămân repetenți? Atr.121. pct.1 ROFUIP e valabil și pentru liceele vocaționale? Vreau să știu dacă am dreptul legal, dacă liceele vocaționale se supun aceluiași regulament.
ART. 121
(1) Elevii declaraţi repetenţi se înscriu, la cerere, în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă,
la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la o altă unitate de învăţământ.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ești bun de ministru al educației. A mai fost unul Pop Liviu Marian (zis "Genunche") - lider de sindicat, deputat, ministru și acum șeful ISJ Maramureș. Nici lui nu i-a plăcut școala dar uite ce a ajuns.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Ăsta este ăla care nu știa ce înseamnă PLM și ca să o dreagă a zis că sunt inițialele numelui lui sau prescurtarea de la Plec La Muncă.

| LisaJulie a răspuns:

Da! Bineînțeles ca poți!