| SapLla a întrebat:

Bună ziua! Am și eu nelămurire cu liceele profesionale. Eu știu ca poți face și 3 ani de liceu profesional dar am auzit ca se m-ai fac și încă 2 după aia 3 la un liceu normal. Nu poți da bacul și după aia 3 ani? Și sa nu m-ai faci la un liceu normal aia 2 ani? Și in ce consta bacul respectiv (din ce se da?).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

BAC-ul se poate da numai dupa ce ai terminat liceul (12 ani de liceu curs de zi, sau 13 ani, liceu curs seral).
Daca ai facut 2 sau 3 ani de profesionala, te poti inscrie la liceu curs seral, sa termini clasele 11-12 si 13, dupa care poti sustine BAC-ul.
Vad ca cineva ti-a scris liceu "fara frecventa", dar in realitate nu exista asa ceva.

| iOnUT1020993 a răspuns:

După ce termini școala profesională și vrei să dai bacul trebuie să mergi la seral unde o să mai faci încă doi ani de liceu(fără flecvență) pentru a putea da bacul!