| FocuS2 a întrebat:

am si eu o problema. am depus contestatie la BAC Lb.Romana si mi-a scazut nota cu 0, 45p :/. Stiu ca era o regula, in caz de nota nu difera de 0, 50p ramane nota initiala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula cu diferenta de pana la 0, 50 puncte a fost pana anul trecut, din acest an se aplica regula cu diferenta de pana la 0, 10 puncte, doar daca diferenta este mai mica de 0, 10 puncte ramane nota initiala. Asa fiind este corect ce a facut comisia de recorectare, scazand nota cu 0, 45 puncte si aceasta nota este finala.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Asa e regula.

| FocuS2 explică (pentru Bondarel99):

Pai si, cum fac sa-mi dea nota inapoi? Mie imi scrie nota initiala 6, nota dupa contestatii 5, 55 si nota finala 5, 55

| Bondarel99 a răspuns (pentru FocuS2):

Aa am uitat ca s-au afisat notele dupa contestatii. De regula stiu ca asa se facea, dar poate s-au schimbat regulile si a considerat ca meritai mai putin. Nu se mai poate face nimic. Ai luat bacul?

| FocuS2 explică (pentru Bondarel99):

Eu stiu ca am scris mai mult de 6, si dupa contestatie vad aproape jumatate de punct :/, nu. imi mai trebuiau 0, 20p :/

| Bondarel99 a răspuns (pentru FocuS2):

Atunci dai la toamna la 2 materii la care sa inveti foarte bine ca sa ai sansa sa iei nota mare.

| Bondarel99 a răspuns:

Am verificat acum niste note, se pare ca tuturor celor care au depus contestatie li s-a pus la final nota din contestatie indiferent care era.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anul asta au modificat regulile la contestatii si nu mai conteaza acel prag de 0.5 sutimi se modifica oricat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum s-au schimbat regulile din cate am citit eu. Adica chiar daca nota de dupa contestatie vine micsorata/marita chiar si cu 0, 05.0, 10 etc...aia va fi nota finala.
De exemplu sa zicem ca ai luat 8. Faci contestatie si nota vine marita/micsorata cu 0, 20 pcte. Atunci nota finala va fi 8, 20/7, 80

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, nota primita in urma contestatiei este nota finala.