| Alina130588 a întrebat:

Bună ziua, am terminat un master în expertiză contabilă și am diploma de traducător autorizat științe juridice. Dacă fac modulul 1 am vreo șansă să pot preda la gimnaziu limba in care sunt traducător autorizat? Dar fără modul? Vă mulțumesc mult

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu stau si ma minunez cum este posibil sa faci o facultate atat de buna, sa termini si un masterat in domeniu si tu sa preferi sa ajungi un amarat de profesor la scoala generala, unde vei primi un amarat de salariu, cand ai toate sansele sa ajungi director financiar intr-o companie, sau intr-o banca, pozitii inalte, bani multi...
Pentru ce atata invatat si atata munca de atati ani?

| Whitte a răspuns (pentru Violleta2022):

Amarat de salariu in invatamant? Nu mai spune!
De aia farmacistii si bancherii de pe "pozitii inalte" renunta la posturi si merg in inavatamant dupa multi ani de vechime?

| Alina130588 explică (pentru Violleta2022):

Vă mulțumesc pentru răspuns, voi lua în calcul, abia ce am terminat, experiența încă nu este pentru astfel de poziții. Dar poate cu timpul toate se vor așeza. O zi bună vă doresc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina130588):

Lucrez in finante si te asigur ca poti avea un viitor foarte bun in zona asta, in loc sa te ingropi in invatamant, in special la copii mici unde salariile sunt mici, posibilitati de avansare nu sunt, doar sa capeti experinta si sa mai primesti cativa lei la fiecare 4-5 ani.
Gandeste-te bine ce alegi de la bun inceput, ca odata intrata intr-o zona nu prea mai ai sanse sa te muti la polul opus, fiindca experienta conteaza.
Daca-mi permiti inca un sfat: nu te arunca nici ca translator, fiindca sunt destui cu facultati de limbi straine care bantuie dupa posturile astea, iarasi fara posibilitati sa ajungi atat de sus cum ai putea ajunge cu un masterat ca al tau.
Inca o sugestie: te-ai gandit vreodata sa emigrezi sau sa lucrezi intr-o tara vorbitoare de engleza, dar care sa-ti ofere si posibilitati de munca cu salariu atractiv, pe masura pregatirii tale profesionale?

| Alina130588 explică (pentru Violleta2022):

Bună dimineața. Am fost plecată 15 ani din țară unde am făcut și liceul, acasă ne-am întors în Timișoara de 9 ani. N-aș mai pleca de acasă, probabil mă vor înțelege cei care sunt departe de casă. Voi rămâne pe partea de contabilitate, unde în baza masterului voi putea fi admisă la CECCAR fără examen de admitere (prin echivalare). Nu am experiență, însă sper ca într-o zi să se adune. Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina130588):

Tocmai, ca stiu foarte bine ce vorbesc, fiindca locuiesc si traiesc in occident de peste 30 de ani iar pozitia si salariul de aici, nu il voi obtine niciodata in tara.
Eu iti doresc succes in cariera si in viata si sper sa iei decizia corecta!

| Alina130588 explică (pentru Violleta2022):

Vă mulțumesc, asemenea vă doresc!