| AndreiMihaiDeiy a întrebat:

Bună ziua! Anul viitor prin luna octombrie doresc sa emigrez definitiv în Franța împreună cu părinții mei și aș vrea să fac liceul acolo, iar ulterior să urmez o facultate. Întrebarea mea e următoarea: având deja liceul absolvit (fără bac luat) în România, mai pot face încă o dată liceul în Franța toți cei 4 ani? Sau doar clasa a 12 a direct? (Menționez ca anul viitor voi împlini 22 de ani), Vă Mulțumesc și ofer fundă!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 22 de ani nu te mai primeste nimeni la liceu in Franta!

Straduieste-te si ia BAC-ul in Romania, ca in Franta nu ai nici o sansa, fiindca nu stii franceza atat de bine, nu cunsoti literatura franceza studiata in liceul lor, sau problemele de matematica ori istorie franceza. daca tu nua i fost capabil sa iei un amarat de BAC in lima romana care este limba ta nativa, cum crezi ca poti lau un BAC in limba franceza, cand nu cunsoti nici o opera literara franceza, nu ai facut eseuri in franceza, nu ai rezolvat probeleme si exercitii in franceza, nu ai habar de istoria francezilor samd.
Nici nu-i posibil sa sustii BAC-ul in Franta!

| AndreiMihaiDeiy explică (pentru Violleta2022):

Pai eu învăț franceză cât mai stau în România. Dacă învăț și ceva istorie literatură tot nu se poate? Mie depildă mi-a spus o mătușă care trăiește de 11 ani în Germania și care și a înscris fiica, care pe atunci terminase 8 clase în România că se poate cu excepția sa știu bine, bine limba (scris/vorbit) (da știu ea avea 15, eu deja 22, dar na totuși)

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiMihaiDeiy):

Este imposibil asa ceva la 22 de ani!
Daca si tu aveai 15 ani, da, era posibil, dar la varsta ta, categoric nu este posibil, ca nu mai esti elev minor, cu ditamai barbatul adult.