| User1822882 a întrebat:

Buna ziua! As vrea sa stiu la ce liceu bun din Bucuresti pot intra cu media 9, 37. De preferat ar fi un profil real.
Mediile sunt foarte mari anul acesta, iar situatia este destul de dificila.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Profesia ta de viitor ti-o alegi singur, in functie de capacitatea ta intelectuala, de abilitatile native si de preferinta personala, nu in functi de ce te sfatuiesc unii si altii, ca ti se poate face un mare de serviciu, pe care il poti regreta toata viata.

Mergi la profilul care-ti place tie cel mai mult, fiindca acela se presupune ca-l vei practica cand vei ajunge adult si vei face o profesie din el, pe care o vei practica 40 de ani, pana la pensie.

| Solann a răspuns:

Vad un raspuns si am vazut multe in trecut unde userii tot spera ca mediile sa fie an de an mai mici. In realitate sunt mai mari.
Chestia asta cu media, e o loterie.
Tu pune-le in ordinea in care ti le doresti. Si apoi asteapta. Nu se poate sti dinainte.

| IamDavidC a răspuns:

În primul rând, felicitări pentru medie! Și eu sunt clasa a VIII-a și ți-aș recomanda să înscrii următoarele licee în ordine:
1. Colegiul Național "Ion Luca Caragiale"
2. Colegiul Național "Cantemir Vodă"
3. Colegiul Național "Gheorghe Șincai"
Toate au profil de mate-info, așa că nu ai de ce să te îngrijorezi. Acum depinde și unde stai în București, Dar în mare astea sunt liceele pentru care aș opta cu media ta. eu spun să nu-ți faci griji, fiindcă anul acesta este un an enigmatic. Se poate întâmpla orice. Nu omite că nu se mai adaugă media din gimnaziu și că evaluările nu au fost tocmai ușoare (la modul că la română caracterizarea a fost considerată destul de grea, iar la matematică punctul 5 b a fost cel mai dificil), Factor ce pot face ca mediile de la liceele la care îți dorești să fie mai mici.
Succes în alegerea ta!

| Andrei21341241 a răspuns (pentru IamDavidC):

Caragiale e slab sunt numai droguri si cazuri periculoase la liceu. am fost la caragiale si m-am transferat. Cantemir Voda nu stiu ca nu am fost la el dar iti recomand Eminescu in loc de caragiale

| IamDavidC a răspuns (pentru Andrei21341241):

Într-adevăr, însă nu e chiar așa de grav. Am o prietenă acolo care a făcut și 5-8 la Caragiale și a spus că nu a auzit de multe cazuri…

| anonim_4396 a răspuns (pentru IamDavidC):

Am gresit liceul eu ma refeream la cel din alt judet scuze

| IamDavidC a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema cu drogurile este prezentă peste tot. Credeam că te referi la Caragiale pentru că a venit acele știri despre traficul de droguri prezent acolo…

| Andrei21341241 a răspuns:

Caragiale e slab sunt numai droguri si cazuri periculoase la liceu. am fost la caragiale si m-am transferat. Cantemir Voda nu stiu ca nu am fost la el dar iti recomand Eminescu in loc de caragiale.