| EuuGabyy a întrebat:

.as vrea sa va intreb ..adica la mate nu imi iese media.Pe semestrul trecut am media 5 si acum imi iese 4, 35.(sunt in a 8-a) va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac ca anul asta am examen.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Trebuie să încerci să îţi dai silinţa mai mult. Dacă în clasă nu înţelegi explicaţiile profesorului, roagă-l să îţi mai spună o dată. Nu trebuie să îţi fie ruşine să îi spui că nu ai înţeles. El pentru acest lucru este pus, să vă explice.
Când ajungi acasă şi în special în weekend-uri lucrează nişte probleme suplimentar. Cumpără-ţi o culegere care să aibă şi răspunsuri iar după ce rezolvi cerinţele vezi dacă le-ai făcut corect.
Roagă un coleg sau o colegă care ştii tu că e mai priceput/ă să îţi eplice şi ţie cât de cât.
Dacă îţi permite bugetul cel mai bine ar fi să faci nişte meditaţii. Un profesor în particular ţi-ar preda mult mai bine decât cel de la şcoală.
Succes!

| EuuGabyy explică (pentru Hydrangeaceae):

Ai dreptate mersi.Acum s-a cam terminat anul si nu prea mai fac profesorii meditatie. Am uitat sa mentionez ca profesorul meu de matematica este director adjunct.

6 răspunsuri:
| Scarbo a răspuns:

Roaga-te la Dzeu.

| simina96 a răspuns:

Buna! Pai ar fi bine daca ai gasi un profesor bun cat mai repede care sa iti dea meditatii, sa faceti cateva subiecte pentru examen macar partea I si ceva din partea II ca sa stii macar de un 5.Ma gandesc ca nu te-a lasa profesoara coregent/a tocmai acuma cand ai si examen.Incearca sa faci cat mai multe exercitii si gresite dar macar sa vada ca te straduiesti. Daca te straduiesti sa fii cu temele la zi, nu cred ca va fi o problema.Mai intreab-o si tu ce exercitii sa incerci sa faci ca sa iti iasa media 5.

| simina96 a răspuns (pentru simina96):

Ai putea ruga si un coleg/colega care se descurca la matematica sa iti explice, sa faceti cat mai multe exercitii impreuna.

| OMGisBrainiac a răspuns:

Trebuie sa inveti.
1.Profesorul este platit ca sa te invete, intreaba de sute de ori cum se face.
2.La examen invata sa faci desenele la sub II si la Sub I nu pare asa greu, si iei nota 5 la examen intri si tu la un liceu de Doamne, ajuta si mai trec 4 ani si dai un bac si gata.happy
Sper ca te-am ajutat!

| SecretSmile a răspuns:

Pai invata si roagat-e de profesor sa te asculte... Succes!