| Adina4526 a întrebat:

Ce discipline optionale se fac la liceu? Depinde de profil?
Eu intru a noua si o sa fiu probabil pe științe ale naturii.

15 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Da, depinde de profil.

Dacă spui că o să fii pe bio-chimie s-ar putea ori să vă pună biologia ca și opțional, ori vă cheamă pe voi să alegeți ori bio, ori chimie, depinde de la liceu la liceu. Dar în general în a 9a pe bio-chimie o să ai opțional biologie.

| BlackRaven45 a răspuns:

Sunt la Stiinte ale naturii. Optionalele depind de profilul la care esti si se introduc de abia din clasa a 11-a. Eu am 3 optionale.

Unul la Romana: Lectura si abilitati pentru viata (Unde facem mai mult modele de bac ghm dar ok).

Unul la Biologie: Educatie pentru sanatate (E.P.S. pe scurt). Se lucreaza in paralel cu programa la Biologie in principal. Spre exemplu daca ati facut de curand sistemul osos, la EPS veti face afectiuni ale sistemului osos, simptome si prevenire. Patologia intra si in programa de bac asa ca sa iei in serios ce se face aici.

Unul la Chimie: Tehnici de laborator. La Chimie mi se pare ca erau mai multe din care putea alege clasa. Noi l-am ales pe asta ca parea cel mai fain. Invatam ce se foloseste in laborator si pentru ce, si bineinteles, faceam si experimente.

Nu stiu daca nu depinde cumva si de scoala. S-ar putea sa fie mai diferit la tine. Eu astea le fac. Am terminat clasa a 11-a. In a 12-a putem alege alt optional la Chimie.

Numai bine.

| Catrice a răspuns (pentru BlackRaven45):

La început de an elevii aleg opționalele. Cel puțin la mine la liceu asa a fost regula. Optionalele depind și de profesor, dacă acesta vrea sa facă ore în plus la clasa respectiva.
Nu am avut optional la chimie, ci la fizica și intr-a 12-a la matematica. Fiecare liceu e diferit.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Catrice):

Deci pana la urma nu ne nimic batut in cuie. Bine de stiut.

| Catrice a răspuns (pentru BlackRaven45):

Îmi amintesc ca intr-a 12-a pe lista era și opțional de TIC. Pe care nu l-a ales nimeni laughing
In ultimul an toate opționalele au devenit pregătire pentru bac.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Catrice):

Aveam vreo 5 variante. La Romana si Biologie am avut doar o singura varianta si nu prea aveam noi de ales daca le vrem sau nu laughing La Chimie draga noastra de profesoara ne-a pus la dispozitie vreo 3 optiuni. Dar insista atat de mult sa alegem Tehnicile de Laborator ca asta am facut pana la urma. Teoretic am avut de ales. Practic... Nu prea laughing

| Catrice a răspuns (pentru BlackRaven45):

Ceva de genul era și la noi laughing
'Sa alegeți romana ca vom face pregatire' - cum toți eram critici literari, îți dai seama ca era indiscutabil. Și 2 ore în orar degeaba sad
'Fără pregătire la mate nu știu cum luați bacul. Terminam materia în primul semestru și pe urma facem variante' - optionalul picate ultima ora si în sem II nici nu o făceam laughing se gândise profu la ore suplimentare în weekend
De fizica și chimie n-aveam nevoie, dar cum profa de TIC era severa, alte opțiuni nu erau laughing

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Catrice):

Vai si-amar de sistemul romanesc de invatamant laughing

| Catrice a răspuns (pentru BlackRaven45):

Ma îndoiesc ca se va schimba ceva când vor ajunge copii noștri la scoala. Sau nepoții laughing

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Catrice):

Cine stie. Lasa. Ii mai educam acasa, mai o meditatie, mai o durere in cot de note si profesori si trece si pentru ei laughing

| Catrice a răspuns (pentru BlackRaven45):

Măcar de ar avea cineva bunăvoința sa bage homeschooling.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Catrice):

Sincer cred ca ar costa o avere. Si chiar daca ar exista la un pret accesibil, socializarea e importanta. Presupun ca tot la stat as recurge thinking

| Adina4526 explică:

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri! happy

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Adina4526):

Nu ai pentru ce. Scuze. Am cam facut conversatie pe aici laughing Succes in continuare!

| Adina4526 explică (pentru BlackRaven45):

Stați liniștiti! laughing