| Gabiiiiiii a întrebat:

Dupa terminarea liceului ( profil Tehnica de calcul ) as dori sa urmez Scoala de subofiteri din Falticeni. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca am bac-ul luat, conteaza la ce profil am fost?
2. Ce se studiaza in cei 2 ani de scoala, adica se face romana / limbi straine la greu cum se face in liceu, sau se fac ore de practica, legislatie etc.
3. E posibil sa nu absolvi aceasta scoala, adica ma refer ca daca ai fost admis, e 100% ca vei termina, sau mai ai anumite examene la sfarsit si degeaba ai facut 2 ani, sau ai job asigurat.

Astept raspunsuri serioase, de la cei care au urmat aceasta scoala. Va multumesc.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. NU contează ce profil/specializare ai absolvit.

2. Se studiază nişte MODULE aferente unor competenţe ( în anumite domenii )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.jandarmeriafalticeni.ro/competente.php

http://www.scoaladragasani.ro/formare/formare.php

3. Evident că, la sfârşitul studiilor, se susţin examene de absolvire!

Toate cele bune!

| ishallhelpyou a răspuns:

1. nu conteaza.
2. nu cunosc, sorry.
3. normal ca nu este o scoala in care daca intri esti 100% angajat si absolvent, nu exista asa ceva XD