| SeekMusicTSP a întrebat:

Buna ziua! Eu m-am înscris la Feaa Iași și în etapa 1 am fost admis la Economie și afaceri internaționale, a 5-a opțiune a mea, am confirmat locul, am completat, semnat și depus toate actele fizic și am platit taxa.
Acolo am bifat că aș vrea să fiu repartizat la alt profil, daca se eliberează.
La etapa a 2-a am fost admis la contabilitate și informatică de gestiune, unde îmi doream, aceasta fiind prima opțiune.
Ar fi trebuit să confirm noul profil?
Pe lista cu candidații de la etapa 2 alții aveau în dreptul lor,, de confirmat până pe 30 iulie" sau,, de adus actele in original", iar la mine și mulți alții nu scris nimic.
Deci când începe facultatea o sa fie la contabilitate? Sau trebuie sa confirm și nu am știut?

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Daca nu scria nimic acolo presupun ca nu. Presupun (nu stiu sigur) ca acea optiune bifata a fost luata ca si confirmare si ca actele le-ai dus din prima, asa ca nu ti-au mai cerut nimic. Nu ar fi mai simplu sa suni sau sa mergi acolo sa vezi exact care e treaba?

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Felicitari! Ambele sunt niste facultati generatoare de lucratori comerciali si emigranti care vor face cu totul altceva decat ce au pierdut 4 ani din viata degeaba ca sa se specializeze. Ai grija macar si f*&e tot ce prinzi, ca sa nu zici ca ai facut facultatea chiar degeaba...

| SeekMusicTSP explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu voiam să știu dacă trebuia să confirm locul la etapa a 2-a.

| Wr3nch a răspuns (pentru SeekMusicTSP):

Suni la secretariatul facultatii si afli.

| SeekMusicTSP explică (pentru Wr3nch):

Nu răspunde nimeni la Feaa
De asta întreb pe TPU
Sun de pe 25 iulie și nu răspunde nimeni

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SeekMusicTSP):

Toate informatiile de genul asta le afli de la afisierul facultatii sau online, in cel mai rau caz intrebi la secretariat. Inca mai ai timp sa te razgindesti. Daca nu, te asteptam prin 2026 cu intrebari privind cit de groaznica e piata muncii si cum nu gasesti nici un job decent...

| SeekMusicTSP explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, o să mă răzgândesc și o să car moloz cu bacul luat in loc sa am pretenții de la mine și să fac o facultate și să fiu un contabil respectabil.

| SeekMusicTSP explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mai dați răspunsuri inutile daca nu sunteți pe subiect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SeekMusicTSP):

Hă, hă, contabil respectabil. Degeaba ai bacul luat daca nu esti in stare sa te uiti oleaca pe net sa vezi cam ce se cere in piata. Dupa numarul de absolventi, Romania acopera lejer numarul de contabili necesar in toata Europa, si includem aici si Rusia.

| SeekMusicTSP explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu o să lucrez si o să mă duc unde îmi place mie. Contabil vreau, contabilitatea mă duc să o studiez. Nu mă interesează de cunoștințele tale și ce povesti ai tu. Eu chiar am o mătușă care e contabilă și câștigă foarte bine. Oricum, un contabil îți trebuie și dacă îți faci un chioșc vai de viața lui deci nu exista sa nu fie locuri de muncă. Cine e puturos sa stea acasă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SeekMusicTSP):

Amuzant. Hai ca ne auzim peste vreo 5 ani. Spor!

| SeekMusicTSP explică (pentru GabiDumitrescu):

Hei! M-am angajat, după 3 luni de practică, si m-am mutat la ID.
Sunt ajutor contabil si am un salar de 1870 lei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SeekMusicTSP):

Sper ca nu la Expert Mind...
Noh, felicitari, daca tie ti se pare ok salariul ala - presupunind ca lucrezi 8 ore pe zi, mi se pare abismal. Macar cu ceva noroc ai pasarici flaminde prin firma, macar pe partea aia sa isi merite timpul pierdut pe acolo. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai sa iti zic o poveste buna de tot cu FEAA Iasi. Se duce la un moment dat la interviu la firma familiei unui prieten, firma mare din domeniul tipografic, un gigel de asta care era sef de promotie la FEAA. Bursier, note de-alea de scoala generala in facultate, bazat, manager respectabil in perspectiva, ce mai. Nu a fost in stare sa faca diferenta intre persoana fizica si juridica la interviu. Vara-mea a terminat si ea FEAA. Bursiera, ***. S-a dus in Italia, a lucrat camerista prin hoteluri vreo 10 ani. Pe la 35 s-a apucat sa faca o postliceala de-asta sanitara acolo, dupa ce se casatorise cu un politai italian. Acum face ce a facut si maica-sa toata viata, adicatelea asistenta medicala. Cu asta am incheiat.