| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate spune cineva care este diferența între o facultate de informatică și o facultate de matematică-informatică?
Pentru a lucra în domeniul IT pe care facultate aș putea s-o urmez?
Aș dori dacă se poate răspunsuri cât mai detaliate.
Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RobyDeveloper a răspuns:

Salut, sunt in acest domeniu si cosider ca pot sa iti dau un sfat, facultatea de informatica de invata sa programezi, sa faci site-uri, programe si toate limbajele de programare ca sunt in "trend", facultatea de mate-info te invata sa bagi niste date in Exsel, Office, daca te intereseaza "baza" unui site, a unui program eu iti recomand sa te duci spre informatica, daca nu esti asa pasionat spre mate-info. Succes in viata!

| catalan98 a răspuns (pentru RobyDeveloper):

Îți mulțumesc pentru răspuns.
Dar îmi place și matematica.
Chiar nu ar fi bun profilul matematică-informatică.
Îmi poți spune dacă te rog?

| RobyDeveloper a răspuns (pentru catalan98):

Ba da frate, daca iti place matematica du-te la ma-te info, nimeni nu o sa te oblige sa te duci unde nu doresti, daca consideri ca ai un viitor si ca te pasioneaza profilul mate-info poti sa te duci acolo.
Daca esti pasionat de gaming si tot ce tine de it te astept cu un cont pe http://gh-zone.eu Multumesc Frumos, o viata frumoasa iti doresc si multa bafta!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La o facultate de informatica se invata tehnici de programare, diferite limbaje.
La o facultate de matematica-informatica se pune accentul la conceperea algoritmilor si mai putin pe programare efectiva.

| catalan98 a răspuns (pentru Bula):

Și atunci care crezi că ar putea fi mai bună pentru a putea lucra în domeniul IT? Mi-ai putea spune dacă te rog?

| Bula a răspuns (pentru catalan98):

La ambele facultati se invata IT (Information Technology = tehnologia informatiei).
Diferenta este doar ca la informatica se invata mai multa programare, iar la mate-info se invata conceperea si proiectarea programelor (algoritmii).

IT-ul mai cuprinde si sectiunea de hardware, ceea ce se invata la politehnica (si acolo sunt mai multe ramuri).

Toti care termina aceste facultati se numesc "IT"-isti.

Doar de tine depinde pe ce ramura vrei sa inveti si sa te specializezi.

In domeniul IT este ceea mai rapida evolutie tehnologica si din acest motiv va trebui mereu sa te perfectionezi, altfel tineretul te va depasi.
Oricum, peste 10-20 ani tehnologia actuala va fi mult depasita, asemanator radiourilor si televizoarelor cu lampi...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faculatea de mate info contine mai multe sectii

Matematică
Matematică Aplicată
Informatică
Matematică-Informatică
Matematică Mecanică
Informatică - ID
Matematică - Informatică ID

Printre care si facultatea de informatica

| catalan98 a răspuns (pentru suntserios):

Deci la facultatea de matematică-informatică se studiază atât matematică cât și informatică inten
siv? Da sau nu?
Facultatea de mate-info la care m-am gândit să merg începând cu anul următor are specializarea, conform datelor de pe site-ul instituției, matematică și matematică-informatică.

| Bula a răspuns (pentru catalan98):

La orice facultate tehnica se invata intens matematica.
Fara calcule complexe nu se pot face proiecte.

| Ara997 a răspuns:

Te sfatuiesc sa intri pe portalul facultatii si sa urmaresti curricula
adica ce cursuri se fac efectiv in cei 3. 4ani
de ex fac de info -Iasi
https://www.info.uaic.ro/bin/Programs/Undergraduate
cu ambele programe de studii si mate si info mananci o paine buna in IT. crede-ma e nevoie si de unii side altii si este loc pentru toata lumea slava domnului!

Răspuns utilizator avertizat