| Nutu_Silvia_1994 a întrebat:

In 2013 m.am inscris la FEAA, IASI si am fost admisa la taxa. Am incheiat primul an de facultate cu taxa platita integral. In cel de.al doilea an am incheiat doar primul semestru cu taxa platita iar pe cel de.al doilea semestru a intervenit o problema financiara si nu am mai putut merge la facultate si nici examenele nu le.am sustinut. Acum, in 2016 vreau sa.mi retrag actele (depuse in original) dar am intampinat o problema:nu imi dau actele pana nu platesc si taxa pe cel de.al doilea semestru(adica1500lei) suma pe care nu am de unde sa o scot. Intrebarile mele sunt:au voie sa.mi retina actele pe acest motiv? (Daca eu nu am beneficiat de nimic in semestrul 2, dovada fiind absentele de la seminarii si examene cum sa.mi ceara bani pe acel semestru? )
Cum pot totusi sa.mi scot actele de la aceasta facultate? Mi se pare nedrept sa.mi retina actele in schimbul unei sume de bani. Ajutati.ma cu pareri, idei, orice? Cum pot recupera actele?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal n-au voie sa-ti retina actele. Daca n-ai platit si ei considera ca ar fi rebuit sa platesti (daca asa prevede regulamentul lor) atunci ar trebui sa te dea in judecata.
Depune o cerere in scris si daca nu primesti actele poti sa-i dai in judecata, pe cale civila.