| IonutMH a întrebat:

M-am inscris la Facultatea de Psihologie, specializare psihopedagogie speciala.As vrea sa stiu ce as putea citii pentru admitere pentru ca pe site-ul facultatii nu gasesc.De asemenea niste modele de rezolvare a testului de admitere din anii trecuti pentru ca m-ar ajuta foarte mult.Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea? =))

Spre exemplu, la Bucureşti NU se dă examen :
"Probe de concurs - studii universitare de licență, sesiunea iulie 2015 :
Domeniul ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI

Programe de studiu: PEDAGOGIE, PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ (București)
1. Eseu motivational (admis/respins)
2. Medie bacalaureat
ESEU MOTIVAȚIONAL: va pune in valoare aspecte legate de motivatia participarii la programul de licență în științele educației (pedagogie, psihopedagogie specială) şi va fi depus odată cu dosarul de concurs, la înscriere. În eseul motivațional candidatul se prezintă pe sine şi trece în revistă așteptări, interese și proiecte personale şi profesionale legate de domeniul științelor educației.
In cadrul eseului trebuie să se regăsească și următoarele informații: numele și prenumele candidatului (Nume, Iniţiala tatălui, Prenume (Nume după căsătorie)), adresa de domiciliu, adresa de email și codul numeric personal.
Eseul realizat de candidat va fi întocmit după următoarele reguli de editare: pagina A4, orientare portret, margini - 2 cm, caractere Times New Roman, font 12, aliniere justify, spațiere la un rând. Dimensiunea eseului este de minim o pagină, maxim 2 pagini.
CRITERIU DEPARTAJARE: În cazul mediilor egale ale candidaţilor, criteriul de departajare este:
• nota obținută la proba scrisă la disciplina Limba și literatura română, la examenul de Bacalaureat.
• nota la proba diferențiată în funcție de filieră, profil, specializare (a doua probă scrisă a examenului de bacalaureat)." - SURSA :
http://fpse.unibuc.ro/admitere/studii-de-licenta/probe-de-concurs

Toate cele bune!

| IonutMH explică (pentru bursuc001):

E vorba de UBB din Cluj-Napoca big grin.Am cautat si nu am gasit nimic, ce ar trebui sa invat sau sa citesc macar, ca altfel nu postam aici sad

| bursuc001 a răspuns (pentru IonutMH):

Mda, şi era GREU să precizezi de la început?
Sau să-l întrebi pe "unchiul Google"? =))

"Specializarea PSIHOPEDAGOGIE SPECIALA ( cu frecventa, la distanta) - linia romana
50% media de la examenul de bacalaureat
50% test cuprinzând elaborarea unui text argumentativ privind persoanele cu dizabilităti
(Candidatii vor primi un fragment din presa scrisă în care este prezentată situatia unei/unor persoane cu dizabilităti din România. Fragmentul poate să vizeze unul din următoarele domenii: educatie, acces la servicii, timp liber, profesionalizare, atitudini si discriminare).

Specializarea PSIHOPEDAGOGIE SPECIALA ( cu frecventa) - linia maghiară
50% media de la examenul de bacalaureat
50% test cuprinzând elaborarea unui text argumentativ privind persoanele cu dizabilităti
(Candidatii vor primi un fragment din presa scrisă în care este prezentată situatia unei/unor persoane cu dizabilităti din România. Fragmentul poate să vizeze unul din următoarele domenii: educatie, acces la servicii, timp liber, profesionalizare, atitudini si iscriminare)." - SURSA :
http://psiedu.ubbcluj.ro/psihologie-pedagogie/4admitere-criterii.php

http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/psihologie/

NU ai unde să găseşti modele de test deoarece NU e vorba de un test anume, ci un text argumentativ având la bază un articol din presă!

| Xpressurself a răspuns:

Ai site-ul ai si numar de telefon