| MariaFiscusunteu a întrebat:

Bună ziua.Mă ajutaţi vă rog să înţeleg o problemă la fizică?
Un resor de constantă elastică 100N/m se alungeşte cu 2 cm. dacă de el se agaţă un corp.Cât este masa acelui corp?

6 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Maria, ca sa-ti dau un raspuns care sa te poata ajuta cu ceva, gandeste-te care sunt fortele ce actioneaza asupra corpului tau si vezi daca poti scrie cumva conditia lor de echilibru. Bafta!

| iSimo a răspuns:

Hai, hai fugi cu problemele ca nu ti le rezolva nimeni big grin

| MariaFiscusunteu explică (pentru iSimo):

Nu o înţeleg

| iSimo a răspuns (pentru MariaFiscusunteu):

N-ai profesoara laughing? spune-i sa-si faca datoria straight face

| MariaFiscusunteu explică (pentru iSimo):

A zis să o rezolvăm, că nu ne rezolvă problema

| AnDrEy_8110 a răspuns:

Nu-s sigur...Transforma 100n/m in newtoni pe cm