Întrebare recomandată | mandarinaman100 a întrebat:

Buna ziua! Ma cheama Marius, am 15 ani si sunt in clasa a x a. Ma confrunt cu bullyingul de ceva vreme si am nevoie de niste sfaturi! Am incercat cateva metode cum ar fi: sa ma imprietenesc, sa le spun profesorilor etc. deci da chiar am nevoie de sfaturi

Răspuns Câştigător
| Dulcica1234 a răspuns:

Bună, Marius! Eu sunt Andreea și am fost o victimă a bullying-ului. Deci știu cum este și cum te simți. Nu știu dacă ai vorbit cu părinții sau dacă ai reușit să faci acest lucru, dar mai încearcă. Sau încearcă să vorbești cu altcineva cu care te înțelegi, ai încredere și te ascultă. Știu că la un moment dat apăruse o lege împotriva acestui fenomen. Nu te lua la bătaie, deoarece poți risca să fi exmatriculat sau doamne ferește se poate ajunge chiar la ceva mai rău de atât. Ignorarea nu prea ajută, deoarece chiar dacă nu le faci nimic tot se bagă singuri în seamă. Profesorii care ar trebui să intervină, din păcate nu prea o fac. Deci tot părinții sau vreo altă rudă sunt cea mai bună soluție și să recurgă la legea anti-bullying ca să se termine totul. Știu cum este să fi hărțuit și să nu te ajute nimeni, iar nicio soluție să nu funcționeze, sincer. În cazul în care simți nevoia să povestești cuiva, eu aș putea să ascult, deoarece știu cum este și cum se simte. Nu glumesc. Te pot asculta oricând.

| mandarinaman100 explică (pentru Dulcica1234):

Iti multumesc maxim de mult Andreea! iti voi lua sfaturile in considerare si parerea in considerare din nou iti multumesc enorm!❤️

| Dulcica1234 a răspuns (pentru mandarinaman100):

Nu ai pentru ce, Marius. Dacă te-am putut ajuta, mă bucur enorm. Știu cum este să nu te ajute nimeni și să fi o victimă a bullying-ului. Este groaznic. Te-am ajutat cu tot dragul. Și ține minte, dacă vei simții nevoia să vorbești cu cineva și nu ai cu cine, deoarece cei din jurul tău sunt ocupați, o poți face cu mine. Eu am mai mereu timp să te ascult. Nu este o rușine să povestești ceea ce pățești și ce simți unei persoane din afara casei, dacă persoana este de încredere. Am făcut-o și eu. Este o variantă de a te elibera de emoțiile negative, iar eu te asigur că sunt de încredere și te poți elibera la mine, nu mă deranjează absolut deloc. Eu iubesc să ajut pe alții. Simt că așa trăiesc cu adevărat, prin a ajuta pe alții. Când ai nevoie și simți, mă găsești astfel pe IG: deeaflory98, dacă ai. Știu prea bine cum este să nu poți vorbi cu cineva sau să nu găsești persoana potrivită care chiar să își facă timp să te asculte.

| Dulcica1234 a răspuns (pentru mandarinaman100):

Marius să nu cumva să te iei după ce doi, să te bați cu ăia sau să iei ce ți-a spus Cinic, deoarece poți intra în probleme mai grave și nici pe celălalt nu îl asculta, să îți convingi părinții să facă ceva, că iar intri la belele. Te rog, să nu te iei după ei, că dai din lac în puț, cum e o vorbă. Vorbește doar cu ai tăi, dar nu face nimic din ceea ce te-au sfătuit cei doi, că nu e bine, e greșit. Ascultă-mă, te rog!

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unica solutie este sa-i IGNORI pe cei care te hartuiesc (asta inseamna: bully), fiindca nu vei mai fi atractiv si amuzant pentru ei, odata ce-i ignori in loc sa pari ca te sperii, ca atare se vor plictisii si te vor lasa in pace.

| Mosotti a răspuns:

Spui parintilor, vin la scoala si rezolva problema.
E f simplu.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| 1onur a răspuns:

Vorbește cu părinți tăi, spune-le Adevărul lor, cum ești tratat de acei colegi.

| adryang78 a răspuns:

Tot părinții rezolvă problema, cel puțin din experiența mea. Nu te sfătuiesc să recurgi la violențe, fiindcă ai mari șanse să ai necazuri mai mari, din mai multe puncte de vedere.
Profesorii nu pot face mare lucru, din păcate. Măsurile pe care le pot lua sunt minore, din păcate, drepturile elevului există, dar nu și ale profesorului.
Prin clasa a șaptea și una dintre fiicele mele a avut astfel de probleme cu un coleg. M-am întâlnit cu taică-su și i-am spus scurt: "potolește-l tu, ca să nu ți-l potolesc eu". N-a luat nicio măsură. Așa că l-am prins pe fiu-său într-un moment în care era singur, i-am tras două palme îndesate și l-am potolit.
Dacă educația de-acasă e deficitară, doar frica îi poate pune la punct.
S-auzim numai de bine!

| mandarinaman100 explică (pentru adryang78):

Voi lua acest sfat in considerare iti multumesc enorm si toate cele bune. am sa incerc sa vorbesc cu parintii!

| Dulcica1234 a răspuns (pentru adryang78):

Măi, e adolescent și poate să îți ia sfatul de bun. Îl îndemni să să vorbească doar cu părinții sau să își convingă părinții să îi bată pe ăia? Că dacă e a doua variantă, nu e în regulă. Dacă părinții lui îi bat pe ăia, ăia le povestesc părinților lor și respectivi depun plângere la poliție? Nu îi bagi familia la necaz? E adolescent și poate chiar să facă ceea ce îi spui, iar apoi să de-a de alte probleme.

| adryang78 a răspuns (pentru Dulcica1234):

Să le spună ce se întâmplă. Vor lua ei măsurile de rigoare.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să fii indiferent la miștourile colegilor ți.

| Cinic a răspuns:

Le spargi nasul! Chiar daca te bate, cand nu este atent le dai cu scaunul in cap, faci orice ca sa ii ranesti fizic. Eu asa am scapat de bullyng. Cand eram clasa a 9 a aveam din unu care imi dadeau palme peste ceafa, pumni in burta si facea mereu misto de mine. Nu puteam sa il bat parte in parte ca era mai puternic ca mine. L-am lasat sa se aseze in banca si i-am dat cu sacunul in cap si i-am rupt si geaca. Ma evita dup aia laughing iti recomand sa faci neaparat box sau mma.

| mandarinaman100 explică (pentru Cinic):

Voi lua acest sfat in considerare iti multumesc foarte mult!

| Cinic a răspuns (pentru mandarinaman100):

Nu uita de box sau mma. Esti micut si ai tot timpul sa inveti si sa te formezi. Ideea nu este despre cine bate pe cine. Ideea este sa iti faci atacatorii sa stie ca exista consecintee pentru bullyngul lor. Nu te bate parte' n parte. Fii perves, loveste pe la spate, cunpara'ti telescop sau spray paralizant. Daca genetica nu te ajuta, foloseste-te de viclenie. In dragoste si in razboi totul este permis. Bafta!

| Dulcica1234 a răspuns (pentru Cinic):

Măi tu ești sănătos? Băiatul are doar 15 ani. Este un adolescent. Perioada adolescenței este cea mai grea și mai fragilă. Cum să îl înveți așa ceva? Mâine, poimâine auzi de el pe la știri că a ajuns doamne ferește pe la spital sau pe la poliție, că a făcut cine știe ce. Poate chiar să îți ia sfatul în considerare și să îl aplice în realitate. Da, poate scapă de bullying, dar dacă dă doamne ferește în ceva mai rău. Îi poți strica viața și viitorul unui adolescent de la un simplu sfat. Mai gândește-te puțin.

| Cinic a răspuns (pentru Dulcica1234):

Ca baiat / barbat, asta-i singura solutie. Doar asa poate sa scape! Eu asa am facut. Si tot la 15 ani. Trebuie sa intelegi ca daca esti baiat sau barbat nimanui nu-i pasa de tine si trebuie sa le rupi capu' la agresori, chiar daca te bat parte in parte, trebuie sa-i ranesti ca sa stie ca nu poate nimeni sa te umileasca. Fara mila si fara sentimente!

| Dulcica1234 a răspuns (pentru Cinic):

Încetează! Ce Dumnezeului ai în cap? Chiar vrei să auzi de el pe la știri că a ajuns la spital ori la închisoare și să îi distrugi viața și viitorul, doar pentru că așa ai făcut tu și că e băiat/ bărbat?

| Dulcica1234 a răspuns (pentru Cinic):

Ce, dacă la tine a mers asta nu înseamnă că va merge și la el. Tu ești tu, el e el. Sunteți două persoane diferite, chiar dacă întâmplarea vă aseamănă. Doamne ferește ajunge pe la spital sau pe la poliție. Îi distrugi viața și viitorul, doamne ferește. Ce dacă e băiat? Nici nu mă mai surprinde că apar cazuri cu tinerii prin spitale sau pe la poliție, că au făcut cine știe ce prin școli și licee. Bun, e băiat, dar e adolescent și este greșit să facă astfel de lucruri, deoarece fie ajunge la spital, fie la poliție. Și pentru ce? Ca să își facă dreptatea cu pumnul? Cei competenți de ce există? Ca să se apeleze la ei, chiar dacă nu se rezolvă imediat. Firar el de secol al vitezei să fie. Pământul nu a fost creat într-o zi. Totul durează și trebuie răbdare, altfel ajungi fie în spital fie la închisoare, dacă încerci să o rezolvi singur, doar pentru că ești băiat. Fetele și băieții sunt egali. Nu au băieții mai multe drepturi decât fetele. Și înainte de a fi fată sau băiat, suntem cu toții oameni.

| Cinic a răspuns (pentru Dulcica1234):

Scumpa domnisoara, aici nu este vorba despre egalitate dintre baieti si fete ci despre supravietuire. Era un vers misto:
Nu imi place scandalul, dar daca e nevoie il fac
Nu imi place violența
Daca ma ameninți trag happy nu spun ca este bine sa faca ca mine, dar este posibil sa fie singura solutie.

| Dulcica1234 a răspuns (pentru Cinic):

Lasă-mă cu "scumpă domnișoară" că nu mă impresionezi. Ba da, există și alte variante non-violente. Poți să faci orice și nu mă vei convinge că agresiune este o soluție. Urăsc agresivitatea de orice fel. Deci, dacă vreodată aud întâmplător pe la știri că acest adolescent a ajuns la spital sau la închisoare, pe tine dau vina. Eu pur și simplu nu vreau ca un adolescent în floarea vârstei să își distrugă viața și viitorul de la așa ceva. Nu vreau să își petreacă doamne ferește zilele pe un pat de spital sau anii tinereții după gratii.

| andreispeed250 a răspuns:

Nu le spune profesorilor, ignora-i si atat.

| gaminator a răspuns:

Salut! E foarte important sa nu avem asteptari de la nimeni, parerea mea este ca fiecare avem de facut alegeri care sunt dificile. In situatia ta, nu ar fi recomandat sa spui profesorilor, deoarece nici ei nu au putere asupra altor oameni, iar in plus poti fi catalogat de restul drept paracios, tradator si alte adjective peiorative. Ceea ce iti recomand totusi, este sa ti l faci prieten pe Hristos, mergi la Biserica, gaseste-ti un duhovnic (parinte spiritual) si lucreaza la tine insuti. Poti merge si la sala pentru a capata incredere in tine, si pentru a te simti mai bine.