| Yoo_Cosmin_1999_tUui a întrebat:

Buna ziua Ma numesc cosmin din cauza absentelor am ramas repetent pe clasa a 7. a si am hotarat sa nu mai merg la scoala, acum am 18 ani (6 mai 1999) este posibil sa ma mai pot inscrie undeva unde sa-mi obtin diploma de 10 clase, va rog este foarte important (mentionati daca as putea munci in timp ce fac asta ) multumesc frumos

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista programul "A doua sansa" pentru elevii care n-au terminat gimnaziul (8 clase). Intereseaza-te la ISJ din udetul tau care scoli organizeaza acest program.
Dupa ce ai terminat 8 clase atunci poti continua la o scoala profesionala sau liceul la seral sau cu frecventa redusa.

1 răspuns:
| AvalohAlyn a răspuns:

Exista sansa sa faci liceul si sa dai si bacalaureatul.
Dar mai intai trebuie sa te interesezi la inspectorat de programul ''A doua sansa'' unde o sa faci clasa a 7-a si a 8-a.La inspectoratul judetului de care apartii te interesezi ce licee au programul A doua sansa si te inscrii apoi la liceele alea. Exista in fiecare judet licee cu astfel de programe.
Apoi te poti inscrie la liceu cu forma frecventa redusa sau liceu cu forma de seral.Se gasesc si variantele astea peste tot.Si poti faci si clasele 9-13(se face cu un an mai mult la liceu FR sau seral ).La final, daca vrei si te tine mintea, poti da si bacalaureatul, rabdare si dorinta de a invata sa ai, daca nu termini doar liceul.
Sa stii ca diploma de 10 clase nu prea mai e valoroasa la nimic, in schimb cea de 12 clase e foarte importanta.
Deci du-te la inspectorat si intereseaza-te despre a doua sansa, ca sa faci clasa a 7 si a 8 iar apoi liceul.

Succes.