| PaulSS a întrebat:

Ma numesc Paul iar in curand fac 17 ani. Ma pot inscrie la un liceu FF sau cu frecventa redusa? Ajutati-ma va rog ca nu m-am lamurit.Ar trebui sa intru in clasa a Xl dar am repetat 2 clase din cauza absentelor. Ajutor va rog, ce sa fac?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sigur ca te poti inscrie de la toamna, in clasa urmatoare celei pe care ai absolvit-o.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vrei sa-i spui ca s-a schimbat Legea nr. 1/2011 si metodologia ei de aplicare?
Copilul NU indeplineste conditiile impuse de Lege si norma ei de aplicare( nu are 18 ani pentru a se inscrie la cursurie cu frecventa redusa, invatamant general obligatoriu de 10 clase).

Tu spui "DA", eu spun "NU"--- il bagam "in ceata "! Lamureste-l( daca este posibila inscrierea, in conditiile Legii, la varsta de 17 ani in clasa a 9-a, frecventa redusa) --- tu esti specialistul intr-ale legii!

| Ioandelasal a răspuns (pentru alessia5158):

Doua precizari:
1. Faci referire la L.1/2011 fara a da prevederea pe care te bazezi. Citeaza prevederea respectiva si daca exista o sa-ti dau dreptate si o sa-mi cer scuze, de la utilizator si de la tine.
2.Nu-mi raspunde mie, nu eu am pus intrebarea.
Daca ai un raspuns mai bun/corect decat al meu da raspunsul si argumenteaza-l cu prevederea legala.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am raspuns "NU" (se poate---) cu citate din Legea 1/2011 la intrebarea postata in 9 Mai :http://www.tpu.ro/......sau-si-la/

Tu ai raspuns "DA"(se poate---) la aceiasi intrebare pe care copilul, nelamurit, o repeta in data de 10 Mai.
Interventia mea, de acum, este de buna credinta!---nicidecum pentru a-ti face vreo observatie voalata. Ajuta-l, ca specialist, in cazul in care stii ca vreo alta prevedere a unui act normativ il ajuta sa-si implineasca dorinta ( 17 ani, inscriere in clasa a 9-a, cursuri cu frecventa redusa )

| Ioandelasal a răspuns (pentru alessia5158):

Nu stiu cat de familiarizata esti cu interpretarea normelor juridice dar ai facut o interpretare gresita a celor doua prevederi.
Stiam aceste prevederi dar ambele se refera la INVATAMANTUL OBLIGATORIU, care este acum de 10 clase si nu la urmatoarele clase liceale, care nu sunt obligatorii. Ori, din intrebare, rezulta ca utilizatorul a facut 10 clase, cel putin asa am inteles eu, citez:
,, Ar trebui sa intru in clasa a Xl dar am repetat 2 clase din cauza absentelor.,,
N-am vazut prima intrebare, in perioada 5-9 mai nu mai intrasem pe TPU.
Fiind vorba de cl.XI-XII nu se aplica prevederile citate de tine.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Copilul se refera, in exprimarea sa ( ambigua/deficitara, de alfel!) tocmai la acele 10 clase obligatorii!--- spune ca, "ar fi trebuit", conform varstei( de 17 ani, in sept. 2013) sa fie in clasa a 11-a dar, remanand repetent de doua ori, a facut numai 8 clase ( a se vedea afirmatia lui din intrebarea din 9 Mai )

| Ioandelasal a răspuns (pentru alessia5158):

Ti-am spus ca nu am vazut acea intrebare si am inteles ca vrea sa urmeze cl. a XI-a.
Daca este adevarat ca a facut doar 8 clase atunci se aplica prevederile citate de tine si imi cer scuze.

| alexandratudor15 a răspuns:

Da se poate! si eu am 17 ani si ma pot inscrie, dar trebuie sa faca o cerere unul din parintii tai