| frfrfs a întrebat:

Ma scuzati de deranj, am si eu o intrebare care ma apasa de cateva minute.
As dori sa fac contestatie la romana, deoarece mi se pare foarte aiurea ca am pierdut 2, 15 puncte pe nimic.
Mi-am facut o nota aproximativa dupa examen si ar fi trebuit sa iasa peste 9, insa nota care m-a surprins este 7.75 ceea ce mi se pare stupid.
Care sunt sansele ca la o contestatie, sa imi creasca nota sau sa o scada?
Daca am dat la o alta scoala in loc de scoala mea, la care dintre scoli se face contestatia?
Please, am nevoie urgent.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sansele cele mai mari sunt sa ramana aceeasi nota, daca diferenta este de pana la 0, 50 la nota.
De asemenea nota iti poate fi marita dar si scazuta.
Contestatia se depune, impreuna cu un parinte, la secretariatul scolii la care ai absolvit, cel mai tarziu pana la ora 20, 00.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut facand contestatie! Deci fa-o!
Cred ca de la secretariatul scolii tale vei obtine un raspuns precis referitor la locatia unde trebuie depusa. Dar poti incerca si la cealalta scoala! Mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Contestaţiile se depun DOAR între orele 16-20!

Cererea pentru recorectarea lucrării/Contestaţia se completează de către elev/candidat şi părinte & se depune la Secretariatul şcolii absolvite!
Diferenţa dintre note trebuie să fie ≥ 0, 50 - altfel NU se modifică nota pe care ai avut-o.
Nota finală este nota de la RECORECTARE ( după Contestaţie )!

În general, la recorectare notele au fost mai MICI decât cele iniţiale sad

Toate cele bune!