| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

nici nu sunt sigur la ce categorie intra intrebarea, insa am o curiozitate. Cum se procedeaza pentru a introduce un nou cuvant in dex? Cum apar cuvintele noi si cum se oficializeaza?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

DEX-ul este redactat de un grup de somitati lingvisti. Ei, cum sesizeaza noi cuvinte aparute (cuvinte straine, jargoane etc), le fac interpretarea si le includ in urmatoarea editie tiparita. In versiunea online, noile cuvinte apar imediat la postare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E treaba Academiei Ro.