| MuresanCatalin96 a întrebat:

oare ma poate ajuta cineva la aceasta problema de probabilitati?
Un student trebuie sa sustina un examen grila. Stim ca pentru fiecare intrebare el fie stie raspunsul, fie alege o varianta la intamplare din cele 4 disponibile.
Pentru a promova examenul are nevoie sa raspunda la cel putin 60% din intrebari corect. Studentul nu a invatat prea mult, asa incat, el crede ca are sansa sa raspunda corect cu o probabilitate de 60%.
Presupunand ca a raspuns corect la o intrebare, care este probabilitatea sa fi stiut efectiv raspunsul?
Scrieti raspunsul cu 4 zecimale (exemplu 0. 6767)

1 răspuns:
| raMLesS a răspuns:

Ai sansa de 25% sa ghicesti 1 raspuns din 4.
Ai sansa de 0, 09765% sa ghicesti 10 raspunsuri din 10 intrebari
Ai sansa de 0, 7812% sa ghicesti 6 raspunsuri din 10 intrebari.
Ai sansa de 0. 4687% sa ghicesti 6 raspunsuri din 10 intrebari, avand o probabilitate de 60%.

Problema nu iti spune cate intrebari ai? Eu am luat ca reper 10 intrebari.