| vladutzz200 a întrebat:

Postez aceasta intrebare pt TPU deoarece nu am gasit raspunsul in nici un alt loc pe net. Daca am media la purtare pe sem 1 clasa a 8a scazuta, numai ca in rest am 10 pe toate semestrele in toti anii la purtare si am o medie pe 5-7 de 9.92, atata timp cat termin cu o medie mare a 8a si iau note mare in examene, mai pot intra la licee precum Tudor Vianu? Deoarece din unele locuri am inteles ca daca ai media scauzta la purtare nu mai poti nici macar sa intri la facultate, in schimb altii zic ca nu conteaza atata timp cat ai o medie pe 5-8 mare si note bune la examene.

Răspuns Câştigător
| Asiryx a răspuns:

Poate nu mai intră cei cu 2-3 la purtare dar nu e cazul la tine. Dacă ai și mediile acelea la materii nu ar trebui să-ți faci probleme (Apropo am auzit că la Vianu ca să intri trebuie să fi fost pe la olimpiade și să fi obținut niște rezultate)

| vladutzz200 explică (pentru Asiryx):

Rezultatele bune la concursuri si olimpiade nu este obligatorie pentru intrarea la orice clasa, ci doar pentru cele intensiv (desi toate clasele de la Vianu sunt concentrate pe mate, se pare ca in unele clase se face matematica cu adevarat la un alt nivel -la fel cum se facea si la ICHB la clasa E pe vremea cand eram acolo, acum se pare ca acea clasa de intensiv este clasa A), desi chiar daca rezultatele bune la olimpiada de mate sunt obligatorii, nu este o problema. Ceea ce voiam sa aflu este daca nota 9.50 la purtare pe clasa a 8a are un impact semnificativ asupra admiterii la Vianu (desi daca nu mai fac vreo prostie pana la sfarsitul semestrului nu o sa am nota la purtare scazuta).

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Media de la "Purtare" NU are nici o legătură cu admiterea/repartizarea la liceu :)

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2015-2016

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| vladutzz200 explică (pentru bursuc001):

Iti multesc foarte mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru vladutzz200):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.