| Motociclistul2000 a întrebat:

Buna ziua,

Pote cineva sa-mi spuna de ce s-au desfiintat cursurile serale la facultati?
Inainte de 1989 de exemplu la U.P.B. (politehnica din Bucuresti) erau mai multi studenti la seral decat la cursurile de zi.
Eu am terminat politehnica la seral in 1989 iar ca inginer nu m-am simtit niciodata mai prejos decat unul care a terminat "la zi".

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tii minte, pe vremea aceea se intra numai cu medii mari la facultate, azi se intra la majoritateafara examen, cu medii de 5 si 6 si multi din ei sunt analfabeti.
Pe astia ii tin "mami si tatii" la facultate, pe spinarea lor, ca sa aiba cum se lauda vecinilor, ca mai departe de atat nu vor ajunge ei sa profeseze, ca nu-s in stare, mai ales cand piata locurilor de munca este atat de mica si concurenta atat de mare.

Pe vremea aceea, cine nu intra la curs de zi, isi lua de munca si mergea la seral sa invete, iar scoala serala nu era mai slaba, fiindca tot aceeasi profesori universitari predau, atat la zi cat si la seral, indiferent ca erai la ingineri sau subingineri.
Diplomele de pe vremea aceea au cantarit greu, fiindca se facea carte adevarata si se invata pe rupte.

| Motociclistul2000 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns. Intrebarea era de ce s-a desfiintat seralul, pentru ca si astazi sunt oameni valorosi care ar studia la seral dar trebuie sa se intretina pentru ca nu au in spate "mami si tati".

| Violleta2022 a răspuns (pentru Motociclistul2000):

Fiindca nu mai munceste nimeni ziua si toti care studiaza au timp sa mearag acum la zi.
Cei care sunt foarte buni si vor sa invete, dar nu au bani sa se intretina, au sansa sa o faca cu bursa de merit, care se obtine numai daca ai note de peste 9.50.