| SonmezRodica a întrebat:

Buna ziua! Se poate transfera in clasa a 9 a la alt liceu mai aproape de domiciliu? Conform art 141 ai 144 din rofuip 2024 indeplinim conditia exceptionala medicala, dar nu indeplinim conditia de medie. Multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta NU se poate efectua transferul, odata ce sunt conditii pe care nu le indeplinesti.

| SonmezRodica explică (pentru Violleta2022):

Multumsesc de raspuns
oricum este vorba de legi romanesti facute dupa vise
atunci unde mai este bunastarea copilului la care se face referire in rofuip "Articolul 144
(1) Transferurile în care se păstrează forma de învățământ, filiera, profilul și specializarea se efectuează, de regulă, în perioada vacanțelor școlare. Prin excepție, transferurile de la nivelurile antepreșcolar și preșcolar se pot face oricând în timpul anului școlar, în limita numărului de locuri și ținând cont de interesul superior al copilului."
regret decizia de a reveni in Romania, si da... as fi vrut sa criu Romania cu r mic sad dar nu ma lasa

| Violleta2022 a răspuns (pentru SonmezRodica):

Despre ce bunastare a copilului vorbesti?
Pentru ce i s-ar face favoruri unui copil puturos, care nu a fost capabil sa invete si sa ia note mai bune, ca sa ocupe un loc la bun intr-un liceu unde alti copii au invatat cu seriozitate, muncind sa ocupe acel loc?
Mai bine regretati ca nu va educati copilul si nu-l puneti sa invete, ca mentalitatea asta ca i se cuvine orice fara sa invete sau sa munceasca, este doar pentru parazitii societatii.

| SonmezRodica explică (pentru Violleta2022):

Daca nu mi-am expus aici viata si daca dvs nu cunoasteti situatia v-as ruga politicos sa va abtineti

| sierra1 a răspuns:

" se poate transfera in clasa a 9 a la alt liceu mai aproape...nu inmdeplinim conditia de medie"

tocmai ce ți-ai răspuns!