| Giulia943 a întrebat:

Bună ziua!
Sora mea anul acesta intra la liceu. A dat probele la profilul pedagogic și le-a luat, dar nu a intrat. A ajuns la același liceu, la filologie. Întrebarea mea este: Se poate transfera? A întrebat la secretariat (doamna secretara era foartee plictisită și nervoasă) și a zis răstit că nu este posibil. Cu toate acestea, peste tot pe internet citesc că este posibil, chiar profesori de la licee pedagogice spun că e posibil. Și dacă liceul acesta are reguli diferite, s-ar putea transfera la liceul pedagogic din județul de lângă (Botoșani), chiar daca a dat probele la Suceava? Ce implică transferul?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu se poate transfera odata ce nu a avut media necesara, de aceea a si picat.
Transferule era posibil daca avea media egala sau mai mare ca a ultimului intrat.
In ce priveste transferul la alt liceu sau profil, se va putea realiza la anul, in toamna.

| Giulia943 explică (pentru Violleta2022):

Nu prea înțeleg. Deci se va putea transfera la anul la pedagogie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Giulia943):

Da, se va putea transfera in clasa a X-a numai DACA intre timp invata pe rupte si are media generala egala sau mai mare ca a ultimului elev de la clasa de pedagogie si daca sustine examenel de diferenta si ia note bune.

| Giulia943 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| gabicoo a răspuns:

Abia în clasa a X-a poate face transferul. Regulile sunt peste tot la fel. Sora ta să învețe bine, să termine clasa a IX-a cu medie mare și la anul după ce dă diferențe se poate transfera la profilul pedagogic.

Nici la Botoșani nu are cum să se transfere anul acesta la profilul pedagogic. Iar naveta este grea și scumpă. Poate dacă ești din Dumbrăveni ai putea să faci naveta. Dar să știi că programul de la clasa a IX-a va fi după amiază indiferent de liceu fie cel din Suceava, fie cel din Botoșani.

| Giulia943 explică (pentru gabicoo):

Da, mă așteptam ca transferul să poată să fie făcut într-a 10-a. E bine și așa, numai să fie posibil. Se va interesa mai mult la liceu, dar nu știe pe cine să întrebe, secretara spunându-i deja că nimeni din afară nu se mai poate transfera. Mulțumesc mult pentru răspuns!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Trebuie să fie posibil, nu există "reguli speciale".
"Ce implică transferul?"
Diferențe.

| Giulia943 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Mulțumesc mult de răspuns! Știam și eu de diferențe, dar m-a șocat răspunsul secretarei.

| elmeksadin a răspuns:

Buna seara, nu contează din ce liceu este. Transferul se poate face dar după ceva timp. Dar dacă insiști se poate și mai repede.

| elmeksadin a răspuns:

Eu cunosc caz în care părinții au insistat să fie mutată fetița lor și a fost mutată.