| Ainigriv45 a întrebat:

Bună ziua, sunt eleva la liceu in clasa a 10a și am 17 ani. As vrea sa îmi schimb liceul an viitor în Franța (clasa 11) și am câteva întrebări.
- Ce clasă am să fiu acolo?
- Cum pot să găsesc liceu in care nu este obligatorie cunoașterea limbii franceze?
- Cum are loc procesul transferului?
- Mi se va da un test inițial pentru a-mi verifica cunoștințele?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Pentru 1 an de zile, vei face un curs intensiv de franceza, nu liceul. Clasa a XI-a o vei incepe abia peste 2 ani.
2. Fiind in Franta, limba obligatorie vorbita si scrisa este franceza. tu poti stii cate limbi vrei, dar legal si oficial, in Franta, la scoala si la munca, se vorbeste doar franceza.
3. transferul se poate face in baza unei adeverinte sau card de munca, ca parintii tai locuiesc in Franta si au acolo, loc de munca legal, avand drept sa-si aduca familia si copii la scoala.
4. verificarea cunostintelor o vor face abia intr-a 11-a, cand vei ajunge la liceu si te vor testa profesorii de acolo.