| LauDi a întrebat:

Buna ziua TPU! Sunt clasa a 9-a Mate-Info si profesoare de Romana ne-a pus sa citim carte Maytrei de Mircea Eliade,si sunt confuz la capitolul XIV asupra unui detaliu:
"Pe Mantu, inginerul l-a dat
afară din casă, pentru că fusese obraznic cu d-na Sen, iar acum bietul băiat o duce
foarte prost, căci trebuie să-şi plătească datoriile făcute cu nunta şi trăieşte despărţit de
Lilu, ea la părinţi, iar el într-un cămin studenţesc, unde mănîncă numai pîine cu ceai, ca
să-şi achite mai repede datoriile şi să poată fi iarăşi la un loc cu Lilu"
Dilema mea este: e Lilu nevasta lui Mantu sau nevasta domnului Sen,ca imi amintesc ca in carte scria ca domnul Sen avea doua sotii iar Mantu s-a casatorit cu o fata care nu-i mai tine minte numele!
Scuzati ca intreb din cauza lipsei mele de atentie la acest detaliu marunt, dar a-si aprecia un raspuns.Dau funda! Multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
| AllieAyl a răspuns:

Acasa la ing. mai stateau si Mantu, sotia sa Lilu, Khokha si doua surori de-ale lui Khokha. Într-o zi Maitreyi, Allan, Lilu si Khokha s-au dus pe terasa în asteptarea serii. În acea seara Allan observa ca indienii îsi manifesta dragostea fata de ceilalti prin atingeri subtile ale picioarelor. Allan fu uimit de aceste gesturi ciudate. În alta zi Maitreyi îi ceru ajutorul lui Allan pentru a realiza un catalog cu numele autorilor si titlurile cartilor acestora (4000 de volume), deoarece ing. intentiona sa publice acel catalog iar dupa moarte sa doneze cartile unui colegiu. Allan accepta. Într-o seara Allan s-a dus în camera Maitreyiei, apoi a avut loc "o atingere de picioare" care i-a stârnit baiatului un sentiment pe care nu-l va uita niciodata. Însa Maitreyi îi spuse ca îl iubeste doar ca pe un prieten foarte scump. Allan îi declara ca îi e foarte draga. Seara se sfârseste cu plecate fetei plângând, zbaterea a zeci de sentimente în sufletul baiatului (Allan avea peste 30 de ani) si primirea unui bilet prin care Maitreyi îl astepta în biblioteca la ora 6 dimineata.(cap. 8)

| LauDi explică (pentru AllieAyl):

Multumesc mult, acum nu mai sunt confuz!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poti sa citesti doar acele versuri,nu trebuie sa citesti toata cartea,desi nu vad ce e rau sa citesti o carte,mai inveti ceva, nu sa fii papagal si lecti de viata, cartile te dezvolta, inveti din ele, iar povestea este frumoasa, mie mi-a placut cand eram la scoala

| LauDi explică (pentru RAY):

Multumesc de sfat.Numai ca n-am stiut unde era acel paragraf unde se clarifica care este sotul lui Lilu.Am citit cartea.

| gabicoo a răspuns:

1- înveți să scrii corect românește!
2- citești încă o dată cartea că nu strică!
3- corect se scrie profesoara și cartea nu "profesoare" și "carte"!

| LauDi explică (pentru gabicoo):

Omule nu fi asa, suntem pe un site intrebare si raspuns, am scris raspunsul in graba.Si era o intreabare leagata de un detaliu minor pentru care nu merita sa recitesc o carte care nu mi-a placut. Daca nu vrei sa raspunzi nu raspunde.

| gabicoo a răspuns (pentru LauDi):

"leagata"? Tot grăbit? Tot grăbit?
laughing