| Angelofdemon a întrebat:

Buna ziua Tpuu.
primul care imi da rasp primeste fundita restul vot.
promitt.:d
vreau sa imi spune-ti care stiti profilurile de la liceu si meseriile care poti sa iesi cu ele.
multumesc love struck

3 răspunsuri:
| Geo14 a răspuns:

Depinde ce-ti place sa faci si ce aptitudini ai.

In ceea ce priveste profilurile la liceu, exista profil uman(filologie), bazat pe romana, istorie, plus una sau doua limbi straine (acestea ar fi cele mai multe ore pe saptamana, de care ti-am zis); profil real(mate-info), bazat pe mate, fizica, chimie, bio, informatica; sau ar mai fi stiinte sociale(logica, sociologie...aici faci cam de toate); la mine in liceu exista si o sectie de pedagogie, adica viitori invatatori(fac practica pe la gradinite, etc).

Daca iti place romana si limbile straine, mergi la filologie. Daca esti buna la matematica, mergi pe profil real. Daca nu te poti hotari intre astea doua, mergi la socio-uman.

Ajungi la ce facultate vrei. Daca te stii la mate, intri oriunde, la profil economic. Daca nu, la profil economic e mai greu... dar se poate.Cu romana si limbile, poti merge la litere, la drept, la stiinte politice, la jurnalism... iarasi oriunde

| CossMii a răspuns:

Daca esti clasa a 8 to sa ti se dea un ghid orientativ pentru licee si acolo sunt trecute profilurile si meseriile. Funda?smug