| anonim_4396 a întrebat:

BunaTPU,am nevoie rapida de ajutor
. maine trebuie sa introduc codul pentru profilul pe care doresc sa il urmez in liceu si inca nu sunt hotari.
mate-info sau stiintele naturii? tin sa spun ca nu imi doresc atat de mult medicina (dar poate o sa imi placa in anii ce urmeaza) dar sincer nu imi place matematica,o inteleg,ma pricep, dar pur si simplu mi e frica de bac M1...la M2 m as descurca.

mai tin sa precizez ca parintii si ar dori sa merg la Politehnica dupa terminarea liceului(automatica sau electronica) dar eu sunt atras extrem de mult de stiinte (biologie, fizica aplicata...)si nu prea mult de matematica dar nici la medicina nu ma vad momentan...
Va roog daca imi puteti da vreun sfat? E bine venit happy

Răspuns Câştigător
| LSMM a răspuns:

Dacă urmezi științele naturii, nu trebuie neapărat să urmezi Medicina. E un profil complex, care reunește toate materiile din gimnaziu. E, de fapt, ca în gimnaziu, doar că la un nivel avansat.
La mate-info trebuie să te ții tare și poate o să reușești. Trebuie să fii foarte atent în clasă, mai întrebi colegii dacă nu ți-e clar ceva.
Nu urma facultatea pe care și-o doresc părinții tăi dacă simți că nu-ți place și nici n-o să-ți placă. Nimeni nu vrea să se trezească nefericit în fiecare dimineață cu gândul la serviciul pe care îl au.
Baftă!

| SkYLeader a răspuns (pentru LSMM):

Multumesc pentru raspuns happy

4 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Sincer, ai un caz ciudat laughing
Nu vrei sa urmezi medicina, dar iti place biologia...matematica nu-ti place...eu zic totusi sa te duci la stiintele naturii pentru ca daca esti atras de biologie, fizica etc asta e tot ceea ce conteaza.Vei stabili mai tarziu ce vrei sa faci cu viata ta happy

| SkYLeader a răspuns (pentru Etelca):

Multumesc de sfat! happy

| LSMM a răspuns:

Și eu îți mulțumesc! happy