| Mariposa97 a întrebat:

Bune TPU stiu ca nu este voie sa iti faci temele pe TPU dar aceasta nu este o tema este dintr-o culegere si am incercat sa o rezolv si nu stiu, ma puteti ajuta? Daca da uitati intrebarea:Aflati inaltimea trapezului isoscel ABCD in care AC perpendicular pe BC, AB = 10 cm si CD = 6 cm. Va rog sa fiti seriosi, multumesc anticipat si cel mai bun raspuns primeste fundita, iar celelalte vor primi vot.happy

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Fie un trapez isoscel cu baza mare AB si baza mica CD. Notam proiectia lui C pe AB cu C'.
Teorema inaltimii (in triunghiul dreptunghic ACB) zice:
"In orice triunghi dreptunghic, lungimea inaltimii dusa din varful unghiului drept este medie proportionala (geometrica) intre lungimile segmentelor determinate de inaltime pe ipotenuza".
Deci: (CC')**=AC' x C'B =8 x 2 rezulta CC' = 4

3 răspunsuri:
| Florinaa14 a răspuns:

Fata nu ai de unde sa dai funda! laughing

| Dianna_9215 a răspuns:

Esti sigura ca ai toate datele corecte? Am incercar sa o rezolv si nu prea pot...sad

| Simona1245 a răspuns:

Nu ai toate datele.