| Jessica1235 a întrebat:

Ca sa întru la facultate la fără taxă trebuie doar să iau nota mare la admitere?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai media de admitere care sa te claseze in numarul de locuri bugetate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa ar trebui, dar conteaza: media de la liceu: media de la BAC,, media de la admitere la facultate, care toate insumate dau o medie de peste 9.50 atunci avand sanse sigure sa intri la "buget".
Uneori sunt foarte putine locuri la buget si evident ca se aloca numai celor cu medii foarte mari.
In orice caz, daca intri la buget trebuie sa muncesti pe toata perioada facultatii, sa iei note mari, sa nu lipsesti de la laboratoare, seminarii samd, fiindca poti pierde "bugetul".

| Frank51 a răspuns:

Dacă există 10 locuri bugetate, iar admiși 10 studenți pe acele locuri, media e irelevantă.

| Nirvanaaa a răspuns:

Depinde de facultate.
Sunt unele care accepta doar punctajul de la admitere și trebuie sa fie cât mai mare ca sa se încadreze in locurile bugetate.
Altele au la pondere și media de la Bac. De asta depinde unde vrei sa dai. Uita-te pe metodologia facultății și afla și câte locuri bugetate sunt.

| Jessica1235 explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc pentru răspuns

| user0010 a răspuns:

Nu neapărat, depinde și de nr de locuri disponibile, dacă sunt multe locuri libere, sunt șanse să intri la buget.