| Anda_Resteman_1998 a întrebat:

Cam cu ce medie se intra la filologie, dar la stiintele naturii?
Si ce contează mai mult. examenele, mediile anuale?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ana9999 a răspuns:

Depinde mult de liceul pe care il alegi si in acelasi timp si de judetul in care esti. Clasa de stiinte ale naturii in care am fost eu, ca exemplu, a avut ultima medie de admitere 9, 11 in anul in care am intrat eu. Sigur ca sunt licee in care poti intra si cu 5 la filologie sau stiinte ale naturii, dar te sfatuiesc sa le pui pe primul loc pe cele cu mediile cele mai mari pentru ca iti spun din proprie experienta ca diferenta este foarte mare. In prezent am inteles ca notele de la examen conteaza mai mult (75%), iar media celor 4 ani de gimnaziu conteaza cam 25%.