| mihaela999 a întrebat:

Cand doua corpuri puse in contact nu fac schimb de caldura?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Doua corpuri care sunt in contact nu fac schimb de caldura atunci cand au aceeasi temperatura (caldura).

3 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Nu fac schimb de caldura(daca zici ca fac schimb de caldura inseamna altceva, de exemplu daca doua corpuri de temperaturi diferite au temperatura de 20ºC respectiv 80ºc si daca zici ca fac schimb de caldura inseamna ca primul sa preia temperatura pana ajunge sa aiba 80ºc si al doilea sa transfere caldura pana ajunge sa aiba 20ºc, asta inseamna "schimb").
Ce ai vrut sa zici este "aducerea la aceeasi temperatura" (se transfera temperatura pana cand corpurile ajung sa aiba aceeasi temperatura, ceva logic) nu cum ai zis tu "schimb".
Corpul cald pierde caldura si incalzeste corpul rece
iar corpul rece, raceste corpul cald primind caldura de la corpul cald.
Transferul de caldura are loc atunci cand sunt diferente de temperatura si nu numai la corpuri ci si cand este vorba despre aer, apa sau in alt mediu.

Revenind la intrebarea ta, pai atunci cand au aceeasi temperatura sau cand exista frecare intre cele corpuri(la motoare segmentii pistonului si cilindrii motorului, bineinteles intre care se afla si ulei dar luam ca un exemplu la ce am zis).

| Daiana_1737 a răspuns:

Cand se afla in echilibru termic, adica deja au aceiasi caldura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand intre ele exista o suprafata adiabatica...asa imi amintesc