| anonim_4396 a întrebat:

Cand se aburesc ochelarii:cand iesi iarna din camera in aer liber sau cand intrii in casa de afara?

6 răspunsuri:
| ioanagazdac a răspuns:

Când intri într-un loc mai cald. Deci când intri în casă, în autobuss, etc.

| ChRoM a răspuns:

Cand intrii in casa de afara

| caileansergiu a răspuns:

Cand intrii in casa de afara este si logic deoarece se trece dintr-o temperatura scazuta intruna ridicata.

| Rush a răspuns:

Cand intri undeva de afara ti se aburesc, niciodata pe invers.

| ionutv a răspuns:

Ambele

| Bullweif a răspuns:

In ambele cazuri, dar cand intri de afara inauntru e mai evident. Si o sa iti explic si de ce. Ochelarii respectiv se aburesc din cauza condensului, care se formeaza din cauza diferentelor de temperatura, care face ca umiditatea din aer sa se adune pe suprafata corpului (in cazul asta ochelarii) si sa treaca din starea gazoasa in stare lichida. Cand vii de afara inauntru, iarna, ochelarii tai au cam temperatura de afara, deci sunt foarte reci, pe cand inauntru e cald (si umed) si deci condensarea e mai abundenta si mai evidenta. Cand iesi din casa, ochelarii tai vor avea o temperatura mai ridicata decat temperatura de afara, dar nu sunt destul de mari ca si corp ca sa faciliteze o condensare abundenta, si deci, fenomenul va fi mai putin vizibil decat in cazul anterior happy