| LisaJulie a întrebat:

Când se învață gramatica unei limbi cu ce se începe? Cu studierea verbelor auxiliare? Cât de greu este sa înveți pe cineva dacă tu nu ai o facultate de litere și tot ce ai sunt multele ore de limbi străine din liceu plus conversații cu persoane pe internet din țări? A încercat cineva sa dea meditații la limbi străine fără studii superioare in domeniu și dacă da a înțeles ceva persoana respectiva?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare limba straina are specificiile proprii.
Se invata intai pana la nivelul conversational, dupa care se trece la gramatica propriu-zisa.

| RAY a răspuns:

Daca incepi cu gramatica in limba germana o să urăști limba, învață pronunțarea, cele 100 de verbe mai populare, cele mai importante cuvinte 1000, apoi tot mai mult, citește și tradu texte cat mai exacte de limba ta nativa,apoi der,die,das și gramatica asta i înveți și dacă citești,la fel și der,die das sau declinări de klein, kleine, kleinen, apoi discord grup de germana, vb cu nativi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Fiecare verb și conjugarea lui,trecut,prezent,viitor,ich habe,ich hatte,ich werde Haven,ich habe, du hast, era habt, sie haben, wir haben

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Recomand și cursuri eurocor sunt free pe YouTube

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Robotului nu ii place germana

| mODIN a răspuns:

Evident ca depinde de la limba la limba, dar recomand ordinea cuvintelor in propozitie si adverbele prima data (mai ales cele de timp si de loc) si apoi timpurile verbale.

Eu sunt profesor de engleza si am si facutlatea de litere facuta, dar am invatat mai mult explicand altora cand imi puneau intrebari decat din facultate. Daca stii deja engleza si te tenteaza sa tii meditatii, iti recomand cu caldura cartea "Advanced Learner's Grammar" de la Pearson. Uite aici un link cu PDF-ul: https://archive.org/details/advancedlearners0000fole

Daca te intereseaza doar partea practica a gramaticii, sa intelegi si sa poti explica mai departe regulile altora, cartea asta este pentru mine precum Biblia. Are absolut tot ce trebuie pentru a putea sa incepi sa predai altora.