| Ana_Maria_Hategan_1975 a întrebat:

Cand se scrie "v-a" si "va"?

Răspuns Câştigător
| MixTape a răspuns:

Va = apare în conjugarea verbului la viitor: va scrie, va citi, va merge etc.

V-a = V-ul este forma neaccentuată a pronumelui vouă, iar a este parte a conjugării unui verb la perfect compus: v-a adus, v-a trimis, v-a citit etc.

Exemple corecte:

El va scrie corect după ce va cunoaşte regulile.

V-a adus numai necazuri. (A adus vouă…)

Exemple greşite:

V-a merge la mare în vara aceasta.

Va învăţat numai de bine.

5 răspunsuri:
| ssaabbiinn a răspuns:

Salut! Se scrie ''va'', atunci cand cuvantul de inainte se termina in ''s'' sau ''t''. Si ''v-a'' se scrie in toate cazurile, exceptand varianta de mai sus.

| CataLyNh0 a răspuns:

Va la viitor si v-a la trecut

| Daniel34 a răspuns:

Simplu ca bună ziua!
Îţi voi da nişte exemple, sper să prinzi ideea:
"v-a":
V-a lovit rău?

"Va"
Va sosi în curând.
Dacă greşesc, cineva să mă corecteze ..deşii nu cred că este cazul.

| RBB a răspuns:

De exemplu Va cand spui, va urma, va pescui si cu v-a V-a adus numai necazuri

| acelcinevaspecial a răspuns:

Se scrie cu cratima atunci când „v" reprezintă pronumele „vouă" sau „pe voi"
Se scrie fara cratima cand ne referim la viitor

https://scridex.ro/v-a-sau-va-cum-se-scrie-corect/