| MissLaura a întrebat:

Cand vreau sa tastez un lucru...de exemplu daca vreau sa scriu un comentariu la ceva imi zice sa trec in casuta "litere capcha" si imi pun acolo litere si cifre de genul "67fGhIIj" amestecete si de culori diferite. Ce sunt si de ce se folosesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un cod de securitate, pentru ca pe site-ul respectiv comentariul sa nu poata fi postat de programe de calculator(acestea nu recunosc acele litere si cifre astfel puse) ci numai de oameni si sistemul se foloseste mai ales pentru protejarea de spam. Numai bine!

4 răspunsuri:
| DoubleV a răspuns:

Acest cod verifica daca esti om sau computer(boot)

neluL
| neluL a răspuns:

CAPTCHA este o metodă automată de a determina dacă utilizatorul unui software sau site de Internet este o persoană sau un program de calculator (robot) Deci verifica daca acea persoana este o fiinta umana sau un robot(program). Forma cea mai răspîndită de CAPTCHA se prezintă sub forma unei imagini care conține litere distorsionate pe care utilizatorul trebuie să le recunoască și să le reintroducă de la tastatură, pentru a dovedi că el este o persoană, și nu un program.
Bafta!

| narutohokage_2642 a răspuns:

Sunt litere si/sau cifre pe care trebuie sa le tastezi pentru a arata ca esti om si nu bot(program, virus).
Deoarece un program nu poate citi acele caractere alfanumerice (este necesar simtul vazului)
Sayonara!

| MissLaura explică:

Dar cum as putea sa fiu computer? ca nu are sens/...