| thegodfather12 a întrebat:

Care a fost cea mai mica medie la BAC cu care s-a intrat la Academia de politie "A.I.CUZA"(Facultatea de politie) anul trecut?

Răspuns Câştigător
| blablablablalb232r a răspuns:

Media de la BAC conteaza doar daca intri la departajare, spre exemplu: tu si un alt candidat obtineti aceeasi medie la cele trei examene, sa zicem 8.
In acest caz se departajeaza prin nota la examenul de lb. Romana. Daca la Romana luati aceleasi note, se ia in considerare Istoria, iar daca si la istorie luati aceleasi note, atunci se ia in considerare media la BAC.
Deci, in concluzie, nu ar trebui sa te intereseze prea mult media de la BAC, mai bine inveti pentru examenul scris, sa nu depinzi de departajare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La Academia de Politie se intra pe baza de examen iar media de la bacalaureat conteaza doar pentru departajarea candidatilor cu aceeasi medie la examen.

| andreigustaviol a răspuns:

Rezultatele Admitere la Academia de Poliţie 2016. În urma examenelor scrise au fost declaraţi admişi 795 de candidaţi. Cea mai mare concurenţă a fost la Facultatea de Poliţie, unde s-au înregistrat 12 candidaţi pe loc, cea mai mare medie obţinută la această facultate fiind 9, 50, iar cea mai mică - 8, 50.