| anonim_4396 a întrebat:

Care a fost cel mai mare imperiu din istorie?

18 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Imperiul Mongol.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Imperiul Mintii Mele.

| Ben. a răspuns:

Imperiul mongol :de la peninsula coreei pana la marginea europei.

| inna a răspuns:

Imperiul Roman.winking

| nutzu' a răspuns:

Fara nici un dubiu, imperiul din sufletul meu(si mare si puternic).

| alexandruh a răspuns:

Roman

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imperiul Roman, cel mai mare si cel mai puternic a fost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imperiu` Rroman

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imperiul lui Alexandru Macedon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imperiul macedonean...laughing) de departe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratilor, nu vorbiti fara sa stiti ce ziceti. Cel mai puternic a fost cel roman dar cel mai mare, ca suprafata a fost cel mongol... din china pana in budapesta...armata mongola era foarte mica din punct de vedere numeric dar erau foarte temuti.

Imperiul mongol si-a atins apogeul in timpul lui Gingis Han.

| Popescu_8609 a răspuns:

Cel mai mare imperiu ca suprafata a fost Imperiul Britanic(cred...). Imperiul Britanic a fost un imperiu colonial. Iar cel mai mare imperiu... să zicem necolonial, a fost cel a lui Gingis Han, care era un conducator Mongol.
Totusi, cel Britanic era muult mai mare decat cel Mongol.

| StyxYS a răspuns:

Cei care au raspuns cu totul si cu totul alte imperii in afara de cel Mongol nu s-au informat nici macar 2 minute, Istoria spune ca Imperiul Mongol a fost cel mai mare imperiu ca suprafata si ca nr de locuitori peste 100.000.000. Si daca mai puneti mana si pe o carete de istorie veti vedea ca Imperiul Roman a fost unul dintre cele mai puternice imperii. Cuvantul puternic nu are nici o legatura cu cuv. mare in cazul de fata

| crissmarie a răspuns:

Imperiul Macedonean... avand in stapanire Egiptul, Imperiul Persan, Mesopotamia, Asia Mica, Siria, Grecia si cateva teritorii ale Indiei...

| cassy_6054 a răspuns:

Un imperiu macedonean nu a existat.Asa numitul imperiu macedonean nu a fost decat a campanie a unui stralucit general impotriva unui alt mare imperiu, anume cel Persan-Ahemenid.imperiul mongol a fost ce-i drept cel mai mare,dar nu neaparat cel mai puternic.Dar un lucru e cert:Genghis Han e cel mai mare lider militar din istorie! Imperiul roman a fost puternic o vreme, dar el s-a format supunand prin diplomatie murdara alte state aflate in criza(cu exceptia Macedoniei si Pontului), sau prin geniul militar a lui Caesar care a invins o serie de popoare care nu aveau un stat.Tocmai de aceea in momentul in care romanii au dat peste Regatul Part spre exemplu, situatia a fost alta.Deci in ceea ce priveste impactul asupra altor popoare este cel roman, in ceea ce priveste suprafata este cel mongol, in ceea ce priveste durata este cel asirian.in final, un top potrivit ar fi 1.Imperiul Mongol 2.Imperiile chineze Han si Tang 3.Califatul arab Ummayad 4.Imperiul Roman 5.Imperiul Britanic 6.Imperiul Tarist 7.Imperiul Mogul 8.Imperiul Otoman 9.Imperiul Persan Ahemenid 10.Imperiul Asirian

| BlackHole a răspuns:

Cu siguranta imperiul roman datorita suprafetei pe care o ocupa. si datorita armatei sale care nu a putut fi infranta decat atunci cand au atacat toate popoarele
http://www.jurnal.md/......ie-188766/ - uitati aici si o sa va convingeti ca imperiul roman e cel mai puternic. caci acesta e un top facut de specialisti

| victorseptelici a răspuns:

Ma ce mai mare imperiu a fost cel mongol

| victorseptelici a răspuns:

Imperiul mongol toata ziua