| anonim_4396 a întrebat:

Care a fost cel mai puternic imperiu? Dar cel mai mare?

20 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Defineste "puternic". Un imperiu puternic probabil a stat unit multa vreme- otoman. http://listverse.com/2010/06/22/top-10-greatest-empires-in-history/

| Ibrahimovic a răspuns (pentru valentingb):

Nu Imperiul Otoman este cel mai longeviv din istorie!

| valentingb a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Califatul Umayad in cazul asta, a fost cel mai longeviv, Otomanii au fost doar o parte din el, cateva sute de ani. Da, mongolii nici nu stiau care e granita, aveau imeperiul atat de mare incat la Nord nu aveau vecini, asa ca nu s-au obosit sa vada pana unde duce pamantul lor laughing

| Ibrahimovic a răspuns (pentru valentingb):

Faza ca "mongolii nu stiau care e granita" este o aberatie...nu trebuiau sa stie ei, ca sa stim noi azi!

| valentingb a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Tu nu stii de gluma ...era un fel de-a spune sad. Gata, ma retrag cu coada intre picioare.

| zurick a răspuns:

Cel mai puternic a fost imperiul roman, iar cel mai mare a fost imperiul mongol. Funda?

| ww2Totenkopf a răspuns:

Cel mai mare a fost IMPERIUL MONGOL si cel mai puternic a fost AL TREILEA REICH GERMAN 1934-1945 dupa parerea mea.

| ww2Totenkopf a răspuns:

Al treilea reich a fost in deplina glorie in 1942.

| Ibrahimovic a răspuns:

Cel mai puternic este greu de spus, dupa parerea mea a fost Imperiul Otoman (1299-1923) --->1453 Mohamed al II-lea cucereste Constantinopulul (cea mai importanta realizare dupa parerea mea).
Cel mai mare (ca suprafata) a fost Imperiul Mongol, care avea capitala la Samarkand si care in timpul domniei lui Gingis Han ajunge la apogeul sau de suprafata:
- la nord: Siberia
- la sud: Peninsula Arabia si Golful Bengal
- la est: zona Marii Negre
- la vest: Oceanul Pacific
Asadar cuprindea toata Asia de astazi si putin din Europa Estica!
Funda?

| Radeas1 a răspuns:

Cel mai puternic si cel mai mare a fost Imperiul Otoman.

Răspuns utilizator avertizat
| Crazyeo a răspuns:

Cel mai puternic imperiu : Imperiul Otoman.
Cel mai mare : Imperiul Roman.

| Diamondsz a răspuns:

Buna.

Imperiul Mongol a fost cel mai mare.Cel mai puternic nu stiu sa iti zic.

Pa-pa.

| RaluLoveM3 a răspuns:

Imperiul Otoman cred ca a fost cel mai puternic pentru ca a rezistat pana prin 1800 si ceva, iar Imperiul Roman a fost cel mai mare Imperiu European si Imperiul Mongol cel mai mare din Asia! happy

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RaluLoveM3):

Imperiul Otoman "a rezistat", cum zici tu, pana in 1923!

| RaluLoveM3 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Mda...stiu ma cam bate istoria, am incercat si eu happy!

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RaluLoveM3):

laughing)

| ali7777777 a răspuns:

Imperiul Habzburgic cel mai mare si cel mai puternic(cred).

| valentingb a răspuns (pentru ali7777777):

Si eu am gresit, dar tu ai dat-o in balta de tot laughing Prietene!

| 1AngryMan a răspuns:

Imperiul Roman si Imperiul Roman sustin eu.