| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Care dintre urmatoarele substantive defective pot avea in anumite situatii plural si care este de diferenta de sens? mila, pace, lume, dispret, turbare, ura, ovaz, spaima, faima, arama, pleava, iarba,
soare, pamant, apa, fier, lemn, saracie, iubire, moarte, Potop.

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Mila=sentiment de compasiune-mile=unitati de masura a distantei
Lume=omenire-lumi=existentze
turbare=rabie(boala)-turbarii=depozite de turba(carbune inferior)
ura=durmanie-urari=mesaje de felicitare

soare=astrul zilei pentru pamanteni-sori=stele
Pamant=planeta noastra-pamanturi=terenuri
apa=H2O, aliment ce pooleste setea-ape=rauri, lacuri, depozite naturale de apa; curgatoare sau statatoare
fier=element chimic-fiare=aparate casnice sau salbataciuni
moarte=sfarsitul vietii-morti=decedati.
Celelalte, dupa parerea mea, au pluraluri obisnuite, cu acelasi sens, sau nu au deloc.