| ryna a întrebat:

Care e cea mai buna metoda sa inveti germana?

10 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sa faci niste cursuri de germanawinking

| kh1ss a răspuns:

Sa pleci in germania

| Klara a răspuns:

Pai uite-te la filme cu ww2 in Deutschland sau citeste chestii despre holocaust.
Cuvintele de baza ar fi:
Haaaaaalt! = opreste
Achtuuuuuung = atentie
Weiter geheeeen! = asteptati aici (cred)
links & rechts = stanga si dreapta
Mutzen ab, schweinen! = Jos caciulile, porcilor!
Scheisskomando = comandoul de la latrina
Scheisstucken = cadavre
Jawohl, mein Fuhrer - probabil, Fuhreru' meu

Intonarea e foarte importanta. Incearca sa racnesti cat mai tare =]

| jani a răspuns:

Sa stai cat mai mult printre nemti...sa fii atent la ce vorbesc...asa inveti cel mai repede...germana este usoara la prima vedere... dar e mult mai complicata...pentru ca ei formuleaza alt fel propozitiile pana si numerele se citesc altfel decat la noi...deci...23...la ei se citeste...3...si dupa aia 20...in fine...nemtii sunt complicati...si inculti...

| mioara a răspuns:

Sa te duci la meditatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un curs intensiv de cel puțin 6 luni.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauti pe google cate un cuvant si in ateva zile sti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu la meditatii atunci cauta dictionare pe net cu pronuntie:*si eu ador germana:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jani, ai cunoscuti nemti ca sa spui asta? sau? eu cred ca esti tu mai inculta draga, eu stau in germania si crede-ma ca mai inculti ca Romanii nu prea gasestihappy

| yankee a răspuns:

O sungestie ar fi sa stai putin timp in Germania. apoi revi in tara. te uiti la niste filme cu titrare in germana[sau schiar si fara titrare]...si sigur o sa o inveti .si asta intr-un interval de timp foarte scurt...la mine a functionat.insa la limba spaniola.winkingiti urez bafta