| stardeea a întrebat:

Care e cea mai usoara metoda prin care poti retine texte lungi, prin logica? Voi cum invatati?!

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

La textele de maxim 3 pagini invat paragrafele(6 randuri) iar apoi le spun impreuna toate paragrafele.imi ia cam 1 ora si jumatate.la textele lungi este o problema(peste 5 pagini) acolo intervine atentia si capacitatea de memorare.deja la textele alea incep sa iasa la iveala inteligenta si memoria excelenta. le poti citi de multe ori si sa inveti doar esentialul iar restul sa ti-l amintesti pe parcurs.incearca sa iei de la farmacie capsule cu lecitina(eu am luat capsule naturale cu lecitina) care le gasesti la plafar.sunt de culoare maro-galbuie si inauntru au un ulei de lecitina.astea te pot ajuta sa inveti texte lungi dar iti suprasolicita sistemul nervos.eu ti-am zis exact cum invat ramane la alegerea ta cum iti e mai usor sa retii texte lungi.big grin

4 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

"Asa e bine a retine renumitul si utilul numar", adica pi=3, 14169265...Mnemotehnica.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca vrei amanunte poti cumpara cartea Tehnica invatarii rapide a autorilor Sheila Ostrander, Lynn Schroeder, Nancy Ostrander
Editura: Amaltea
carte care iti da sfaturi despre cum sa-ti organizezi invatatul cum sa-ti corelezi ideile si cum sa memorezi mai bine. In afara de asta mai sunt cursuri care te pot ajuta sa inveti cum sa inveti
http://www.infospeed.ro/infospeed_detalii.html
www.didactic.ro/files/1/tehnicide_nv_258_354_areprincooperare.ppt
http://www.mail-archive.com/romania_eu_list@yahoogroups.com/msg10839.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna tactica este sa iti iei fitzuik.

| INeverStopLoving a răspuns:

Cea mai simpla metoda care de fiecare a dat roade la mine a fost urmatoarea: langa fiecare definitie am transpuns printr-o figura schematica acea definitie. Asta functioneaza daca esti pe invatatul pe parte vizuala.