| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care e cel mai inteligent popor sau care e tara in care se nasc cei mai multi copii cu un coeficient de inteligenta ridicat atat in Europa cat si in restul lmumii? Puteti sa imi dati exemple si din trecut cu oameni care s-au facut remarcati prin inventiile lor si sa ii enumerati dupa tarile din care provin?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Se pare ca asiaticii ("rasa galbena") au scorurile cele mai mari la IQ, cel putin conform cercetarilor din SUA.

| Hanryk a răspuns:

Evreii.